Rýchlostná cesta R1

Začína v Bratislave v križovatke s diaľnicou D4 a pri meste Sereď sa napája na pôvodnú R1 Trnava – Nitra. Pokračuje stredom Slovenska smerom na mestá Žarnovica, Zvolen, Banská Bystrica. Končí v Ružomberku v križovatke Martinček napojením na diaľnicu D1. Výstavba prvého úseku rýchlostnej cesty začala v roku 1972.

Rýchlostná cesta R2

Začína pri Trenčíne v križovatke Chocholná s diaľnicou D1. Pokračuje na východ stredným a južným Slovenskom smerom na mestá Prievidza, Žiar nad Hronom, Zvolen, Lučenec, Rožňava. Končí pri Košických Olšanoch v rovnakomennej križovatke s napojením na diaľnicu D1. Výstavba prvého úseku rýchlostnej cesty začala v roku 2003.

Rýchlostná cesta R3

Začína pri meste Trstená. Pokračuje južným smerom na mestá Dolný Kubín, Martin, Turčianske Teplice, Šášovské Podhradie, Krupina. Končí na hraničnom priechode Šahy – Parassapusztana na štátnej hranici s Maďarskom . Výstavba prvého úseku rýchlostnej cesty začala v roku 2004.

Rýchlostná cesta R4

Začína v Duklianskom priesmyku na hraničnom priechode Barwinek – Vyšný Komárnik na štátnej hranici s Poľskom. Pokračuje južným smerom na mestá Svidník, Prešov, Košice. Končí na hraničnom priechode Milhosť – Tornyosnémeti na štátnej hranici s Maďarskom. Výstavba prvého úseku rýchlostnej cesty začala v roku 2007.

Rýchlostná cesta R5

Začína v križovatke Svrčinovec na diaľnici D3 pri rovnomennej obci. Smeruje na sever k štátnej hranici s Českou republikou, kde po dvoch kilometroch končí na hraničnom priechode Svrčinovec – Mosty u Jablunkova. Po celej dĺžke je súčasťou európskej cesty E75.

Rýchlostná cesta R6

Začína na štátnej hranici s Českou republikou na hraničnom priechode Střelná – Lysá pod Makytou. Smeruje juhovýchodným smerom k mestu Púchov, za ktorým končí v napojení sa na diaľnicu D1 v križovatke Beluša. Po celej dĺžke je súčasťou európskej cesty E75. Výstavba prvého úseku rýchlostnej cesty začala v roku 2002.

Rýchlostná cesta R7

Začína v Bratislave v križovatke Prievoz s diaľnicou D1. Ďalej smeruje južným Slovenskom v blízkosti cesty I/75 a mestách Dunajská Streda, Nové Zámky, Veľký Krtiš. Pri Lučenci končí v rovnakomennej križovatke s rýchlostnou cestou R2. Je súčasťou európskej cesty E575.

Rýchlostná cesta R8

Začína pri Nitre v križovatke Lehota s rýchlostnou cestou R1. Pokračuje severne v smere na Topoľčany. Pri Bánovciach nad Bebravou končí v križovatke Brezolupy s rýchlostnou cestou R2. Nie je súčasťou žiadnej európskej cesty.