Oprava strategického mosta pri Zvolene začne druhú májovú sobotu

Oprava strategického mosta pri Zvolene štartuje 11. mája 2024. Viac ako sedemsto metrov dlhý most Pustý hrad prvýkrát od svojho vzniku prejde zásadnou opravou. Celková investícia do obnovy predstavuje 3,75 milióna eur. Napriek skutočnosti, že práce na vyťaženom moste budú prebiehať v dvoch etapách a pri maximálnom možnom zachovaní dopravy, je nevyhnutné rátať so zdržaniami najmä počas dopravných špičiek.

Jedna z najväčších tohtoročných investícií do opráv a skvalitnenia mostov putuje k Zvolenu. Most Pustý hrad, na ceste prvej triedy (I/16), prejde komplexnou opravou za niekoľko miliónov eur. Opravu si vyžiadal nevyhovujúci technický stav mosta, ktorý sa prejavuje trhlinami a nerovnosťami na vozovke. Najdôležitejšiu úlohu však predstavuje výmena starej izolácie, cez ktorú preniká voda a degraduje samotnú nosnú konštrukciu.

„Vďaka vopred naplánovanej oprave dokážeme pracovať na moste aj pri zachovaní dopravy a minimalizovať nevyhnutné obmedzenia. Ak by sa však na obnove pracovať nezačalo, bola by len otázka času, kedy by sme jeden z najdôležitejších mostov v regióne museli odstaviť,“ podotkol Rastislav Droppa, prevádzkový riaditeľ NDS. 

Aby Národná diaľničná spoločnosť znížila dopady na dopravnú situáciu v regióne, opravu rozdelila do dvoch etáp. Práce tak budú prebiehať vždy len na jednej polovici mosta. Vďaka tomu bude možné prostredníctvom dočasných semaforov premávku presmerovať na opačnú stranu. Dĺžka trvania červenej a zelenej bude upravovaná na základe aktuálnej dopravnej situácie. 

Pre zníženie nevyhnutného zdržania počas opravy sú navrhnuté alternatívne trasy, výlučne pre osobné automobily. Vodiči cestujúci z R1 od Budče v smere na Lučenec a Krupinu môžu využiť alternatívnu trasu po ceste I/66 pri Veľkej Stráži prejsť na cesty III/2453 a III/2452 (obchádzková trasa vedená cez mesto). Taktiež túto trasu môžu využiť motoristi smerujúci od Banskej Bystrice v smere do Lučenca.