Farebný svet Záhoria

Prekrásne jesenné počasie predurčilo naše cesty smerom na Záhorie. K farbistému dialektu sa pridal kolorit dediniek a miest s ich naratívnou poetikou.

Z diaľnice D2, ktorú lemujú borovicové lesy sme odbočili do Kútov s priamym cieľom navštíviť malú dedinku Kopčany. Jej výnimočnosť spočíva v areáli cisárskeho žrebčína s múzeom. Celkom v poli, ďaleko od dedinky Kopčany sa nachádza aj najstarší stredoveký kostolík sv. Margity Antiochijskej v strednej Európe. Jesenná prechádzka a fotografie solitérneho kostola môžu uspokojiť potreby športovcov i romantikov.

Stredoveký kostolík sv. Margity Antiochijskej

Našou ďalšou zastávkou na ceste Záhorím bolo mestečko Holíč. Obnovený gotický kostol Božského srdca dominuje námestiu, cez deň, úplne vyľudnenému.

Gotický kostol v Holíči

Ak sa vydáte peši až k miestnemu zámočku, možno budete trochu nadávať, pretože je to ruina. A pritom by mohol ťažiť zo značky Mária Terézia, ktorá sem z Viedne často chodila spolu so šľachtou. Jej manžel František Lotrinský ho vybudoval a nastavil fungovanie tak, aby zarábal. V Holíči zriadil aj manufaktúru a keramiku, ktorej predaj si poistil povinnosťou kúpy výrobkov od rakúskej šľachty. Dnes sa obnovuje iba jej hospodárska budova a vodná priekopa.

Holíčsky zámok

Priamo oproti zámočku nájdete pozostatky pravekej kruhovej svätyne, ktorá sa nachádzala pod súčasným sídliskom.

Praveká kruhová svätyňa v Holíči

Bodkou za Holíčom sa nám stal veterný mlyn holandského typu umiestnený v lesíku neďaleko mestečka. Cesta k nemu je zarúbaná, ale ideálna na sobotné prechádzky.

Cesta k veternému mlynu

Veterný mlyn

Poslednou zastávkou exitu musela byť samozrejme záhorácka mekka Skalica. Určite poznáte skalický trdelník, skalickú rotundu a Jurkovičov kultúrny dom na námestí. Skalické symboly, ktoré učarujú každému cestovateľovi. Mestečko má už jemne český nádych odrážajúci sa nielen na jazyku, ale aj kultúrnou blízkosťou. Ako jedno z mála slovenských miest má Skalica upravené pamiatky, ktoré má označené jednotnými popiskami v celom meste. Jej malebné uličky, výhľady z kalvárie, aj z mestských hradieb nesmiete pri návšteve vynechať. Skalica a jej pamiatky nie sú turistická povinnosť, ale osobitá vášeň.

Skalica

Skalica

Skalica

Skalica

Skalica

Skalica

Skalica

Skalica

Skalica žije svojim lokálpatriotizmom a buduje svoje mestečko do krásy. Ak sa vám podarí, príďte sem aj na niektoré z akcií, ako Skalické dni alebo Skalický trdelník. Odohrávajú sa v rámci celého mesta s bohatým programom. V záhrade františkánov sa hrá, spieva a tancuje a súťaží. Pritom sa zveziete aj vy, pretože môžete vychutnávať celé hodiny skalický trdelník.

Skalica