Po stopách grófky Báthory

S nadšením malého dieťaťa sme sa tešili na výlet a v štýle Jacka Kerolacka sa vydali „on the road“. V jedno sobotné ráno sme sa po jeho vzore vydali blúdiť krajinou. Bez mapy a navigácie sme chceli otestovať, čo to spraví, ak nič nenaplánujeme, len vyrazíme diaľnicou a odbočíme na exite Horná Streda. Prinášame vám atmosféru príbehu z tohto dňa.

Zastavili sme na odpočívadle Červeník, lebo nás kváril hlad, smäd a chceli sme si posedieť. Bolo už relatívne teplo a mohli sme sa posadiť vonku. Pri odchode nás ešte stopla veštica, ktorá nám sľubovala večnú mladosť. Aj grófka Báthory by sa potešila. Keď sme prišli do obce Horná Streda, v prvom momente nás fascinovala architektúra. Fotili sme všetky staré domy s obrími vyrezávanými bránami. Boli sme ako realiťáci, zháňajúci nové domy do svojho portfólia.

obec Horná Streda

Hradná cesta

Z tejto dedinky, kde nás šarmantne vypoklonkovali z miestnej Jednoty, že žiadne pamätihodnosti nemajú, sme vyrazili ďalej do Pobedimu. Je to dedinka s nádherným areálom kostola s nízkym kamenným opevnením na nárožiach posilnený baštami. Oproti kostolu stojí fara, v ktorej pôsobil aj Ján Hollý a vraj ho tu veľmi ovplyvnili tunajšie lesy, lúky pre jeho lyrické básne.

Farský kostol sv. Michala

Fara Pobedim

Mali sme namierené do dedinky Podolie, ale cestou sme zablúdili na miestne družstvo, kde sme objavili aj neuveriteľne rozkošné teliatka. Boli takmer ako plyšové hračky, neodolali sme a odvážili sme sa ich aj pohladkať.

Družstvo

V Podolí nás odporučili na Park miniatúr, malé zmenšeniny slovenských hradov, zámkov, kostolov, rozhľadí ale aj rodinných domov, ktoré môžete vidieť od apríla do októbra.

Park miniatúr

Park miniatúr

Odtiaľ sme fičali priamo do tajomných Čachtíc! Miestne múzeum je umiestnené v renesančnom Draškovičovom kaštieli. Tešili sme sa na nejaký odev alebo šperky grófky Erzsébet, ktoré sú tu umiestnené. Miestny kostol s opevnením a dominantným schodiskom vytvárajú príjemnú spomienku na históriu zašlých čias.

Renesančný Draškovičov kaštieľ

Renesančný Draškovičov kaštieľ

Kostol v Čachticiach

Nedali sme sa odradiť ani kopcom, ktorý vedie k hradu a vyšplhali sme sa až hore naprieč nádhernou krajinou. Hrad s bohatou minulosťou bol budovaný ako pevnosť a nie ako luxusné bývanie.

Cesta na hradný kopec

Otestovali sme aj miestne podniky, kde nám učarovali nástenné maľby s historickou tematikou Báthory s jej suitou. Čo nás pobavilo najviac, že jej pomocník Ficko je tu zobrazený ako jeho menovec zo súčasnej  politiky. Gurmánske hody tu nečakajte, ale hladom tiež neumriete. Každopádne stavte na klasiku. Oproti neobíďte pizzeriu Báthory, kde sa môžete odfotiť s grófkou na obraze. Kúpite si tu aj drobné suveníry a lokálne víno s etiketou krvavej grófky.   

Maľby s historickou tematikou v Čachticiach

Maľby s historickou tematikou v Čachticiach