Deň otvorených dverí tunela Považský Chlmec

Úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno už čoskoro sprístupníme pre motoristov. Ešte predtým ale v sobotu 14. októbra ponúkneme každému záujemcovi možnosť prejsť si čas úseku na bicykli, korčuliach či pešo.

Súčasťou úseku na D3 je aj tunel Považský Chlmec. NDS aj v rámci tejto akcie chce motoristom pripomenúť, že tunel je uzavretý priestor s vlastnými pravidlami, ktoré treba dodržiavať.

 

Návštevníci spoznajú prevádzkový rytmus tunela, lepšie porozumejú práci jeho personálu či prepojeniu operátorov a  záchranných zložiek. Zároveň budú poučení ako správne zareagovať v prípade nehody alebo hroziaceho nebezpečenstva v tuneli. Našim cieľom je ozrejmiť motoristickej aj nemotoristickej verejnosti význam bezpečnosti v tuneloch, zvýšiť povedomie o najčastejších chybách pri jazde tunelom a príčinách nehôd, ktorým sa dá vyvarovať.

 

Návštevníci budú mať možnosť prejsť si nielen tunel, ale aj Hričovskú estakádu tesne pred ukončením výstavby úseku.

 

Bohatý program

 

Po celý deň si prídu na svoje dospelí aj deti. Tešiť sa môžu na ukážku stavebných a cestných mechanizmov, ako aj ďalšie sprievodné atrakcie - pripravené bude, napríklad, aj detské dopravné ihrisko. Celý deň sa budú o zábavu starať rôzne umelecké zoskupenia a záver programu spestrí žilinský spevák Tomáš Bezdeda s kapelou. 

 

 

Obchvat Žiliny

 

Stavba diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno obchádza Žilinu najskôr ponad priehradu po estakáde, za ktorou vchádza do tunela. Na zhruba štyroch kilometroch sa tak strieda náročné premostenie s piliermi vo vode a tunel. Po dobudovaní ušetria motoristi skoro 4 minúty jazdy mimo Žiliny. Sprejazdnenie tohto úseku predpokladáme v novembri. 

Projekt D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno bol tzv. fázovaný projekt, pretože bol spolufinancovaný z Operačného programu doprava 2007 – 2013 a  Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Výška nenávratného finančného príspevku na I. fázu bola 74 548 579 eur a výška nenávratného finančného príspevku na II. fázu bola 165 299 615,29 eur.