Nehoda s požiarom v tuneli Považský Chlmec, NDS a zložky IZS preverili svoje schopnosti

V tuneli Považský Chlmec na ešte neotvorenom úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov- Žilina, Brodno sa uskutočnilo taktické cvičenie NDS a zložiek Integrovaného záchranného systému (IZS) s cieľom preveriť ich súčinnosť.

V 2,2 km dlhom tuneli Považský Chlmec sme simulovali nehodu s požiarom. Aj keď v našom tuneli ešte nehorelo, je veľmi dôležité, aby si zainteresované zložky takúto situáciu na nečisto vyskúšali, aby potom v prípade, že sa takáto situácia skutočne stane, vedeli rýchlo a efektívne konať. Rovnako sme počas cvičenia preverili aj funkčnosť požiarneho vetrania v tuneli. 

 

Čo sa cvičilo

 

V severnej tunelovej rúre diaľničného tunela Považský Chlmec sa stala dopravná nehoda osobných motorových vozidiel s následným požiarom.  Operátor tunela identifikoval vzniknutú udalosť, aktivoval všetky bezpečnostné systémy tunela a následne oznámil udalosť na Koordinačné stredisko Integrovaného záchranného systému v Žiline. Operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru na tomto stredisku informáciu prijal a vyhlásil príslušný stupeň poplachu pre Hasičský a záchranný zbor. Operátor sa postaral aj o tom, aby sa informácia dostala i k ostatným základným záchranným zložkám a Policajnému zboru.

 

Po príchode na miesto udalosti veliteľ zásahu vydal rozkazy na elimináciu následkov vzniknutej udalosti. Nadviazal spojenie a komunikoval s ostatnými záchrannými zložkami, ktoré sa podieľali na likvidácii udalosti v tuneli, ako Záchranná zdravotná služba, Policajný zbor a Národná diaľničná spoločnosť. Hasiči sa zamerali na lokalizáciu a likvidáciu požiaru v tuneli, vykonávali aj záchranu osôb. Zraneným bola poskytnutá prvá pomoc. Policajný zbor sa zas postaral o plynulosť cestnej premávky v tomto úseku.         

 

Povinnosť zo zákona

 

Taktické cvičenie v tuneloch na precvičenie súčinnosti zainteresovaných zložiek je povinnosťou, ktorá vyplýva z nariadenia vlády a európskej smernice. Musí sa vykonávať minimálne raz za štyri roky. Taktické cvičenie sa organizuje vždy aj pred otvorením nového tunela.