V 2,2 km dlhom tuneli Považský Chlmec sme simulovali nehodu s požiarom. Aj keď v našom tuneli ešte nehorelo, je veľmi dôležité, aby si zainteresované zložky takúto situáciu na nečisto vyskúšali, aby potom v prípade, že sa takáto situácia skutočne stane, vedeli rýchlo a efektívne konať. Rovnako sme počas cvičenia preverili aj funkčnosť požiarneho vetrania v tuneli.
Čo sa cvičilo
V severnej tunelovej rúre diaľničného tunela Považský Chlmec sa stala dopravná nehoda osobných motorových vozidiel s následným požiarom. Operátor tunela identifikoval vzniknutú udalosť, aktivoval všetky bezpečnostné systémy tunela a následne oznámil udalosť na Koordinačné stredisko Integrovaného záchranného systému v Žiline. Operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru na tomto stredisku informáciu prijal a vyhlásil príslušný stupeň poplachu pre Hasičský a záchranný zbor. Operátor sa postaral aj o tom, aby sa informácia dostala i k ostatným základným záchranným zložkám a Policajnému zboru.
Po príchode na miesto udalosti veliteľ zásahu vydal rozkazy na elimináciu následkov vzniknutej udalosti. Nadviazal spojenie a komunikoval s ostatnými záchrannými zložkami, ktoré sa podieľali na likvidácii udalosti v tuneli, ako Záchranná zdravotná služba, Policajný zbor a Národná diaľničná spoločnosť. Hasiči sa zamerali na lokalizáciu a likvidáciu požiaru v tuneli, vykonávali aj záchranu osôb. Zraneným bola poskytnutá prvá pomoc. Policajný zbor sa zas postaral o plynulosť cestnej premávky v tomto úseku.
Povinnosť zo zákona
Taktické cvičenie v tuneloch na precvičenie súčinnosti zainteresovaných zložiek je povinnosťou, ktorá vyplýva z nariadenia vlády a európskej smernice. Musí sa vykonávať minimálne raz za štyri roky. Taktické cvičenie sa organizuje vždy aj pred otvorením nového tunela.