Tieto nálezy objavili pyrotechnici minulú stredu 27. apríla. Prieskum pokračoval aj vo štvrtok 28. apríla - pyrotechnici objavili delostrelecký mínometný granát kalibru 82 mm. Aj túto muníciu si odniesli policajti. Predpokladáme, že prieskumné práce budú ešte v celkovom trvaní 4 týždňov.
Pyrotechnici považujú nájdenie toľkej munície za veľký nález, či už z hľadiska umiestnenia alebo typu munície. Nálezy boli odkryté relatívne blízko od seba na malom území, čo môže naznačovať priame boje z čias druhej svetovej vojny. Pyrotechnici našli aj črepiny, teda zvyšky vybuchnutej munície.
Na budúcom obchvate metropoly východného Slovenska sa vykonáva pyrotechnický prieskum predovšetkým z dôvodu udalostí z čias druhej svetovej vojny. Tie sa priamo dotkli riešeného územia. Udalosti sa spájajú s bojmi v Slanských vrchoch – najmä v Dargovskom priesmyku v zime 1944/1945, po ktorých prišlo na rad oslobodzovanie Košíc. Oslobodzovanie sa začalo 17. januára 1945 obchvatným útokom pozdĺž cesty Seňa – Košice a z juhozápadného smeru pozdĺž cesty od Moldavy nad Bodvou.
Prečo je pyrotechnický prieskum dôležitý
Pyrotechnický prieskum je súčasťou prípravných krokov výstavby. Výstavbu priamo neovplyvňuje, ale zvyšuje bezpečnosť oblasti. Predtým, ako sa začnú práce, je nevyhnutné mať informácie, že priestor je pre pracovníkov i budúcich motoristov bezpečný. V rámci pyrotechnického prieskumu vyhľadávame najmä nevybuchnutú muníciu. Bezpečnostný okruh určuje hlavný pyrotechnik. Ak sa nájde nevybuchnutá munícia, pyrotechnik ju zabezpečí tak, aby zabránil jej pohybu či odcudzeniu. Potom okamžite informuje príslušný útvar Policajného zboru.