Zaujímavé miesta, na ktoré sa oplatí zísť z diaľnice

Prinášame vám tipy na krásne miesta, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti diaľnice a ktoré by ste pri vašej ceste po diaľnici rozhodne nemali opomenúť 

Čachtický hrad

Zaujímajú vás miesta, kde žila krvavá grófka? Ak áno, tento hrad určite stojí za návštevu. Hrad smutne preslávila Alžbeta Báthoryová, ktorá dala údajne zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, aby tak navždy zostala mladá a krásna. Pre jej sadistické sklony ju nazývali krvavá grófka. Zrúcaninu Čachtického hradu môžete navštíviť každý deň od 10:00- 18:00, z D1 je to približne 20 minút, použijete výjazd Nové Mesto nad Váhom.

Zdroj: Ľuboš Balažovič 

 

Haluzická tiesňava

Mnohí ju nazývajú aj ako slovenský prales, táto oáza pokoja sa nachádza neďaleko Trenčína pri obci Haluzice. Okrem príjemnej prechádzky tiesňavou, kde načerpáte novú energiu stojí za zmienku aj návšteva zrúcaniny románskeho kostolíka, z ktorého je krásny výhľad na región aj hrad Beckov. Do tiesňavy sa dostanete ak z D1 použijete výjazd Nové Mesto nad Váhom, z diaľnice je to približne 10 minút.

Zdroj: Barbora Kočická

 

Skalka nad Váhom

Toto historické pietne miesto siaha do 11. storočia a spája sa so životmi dvoch mníchov - pustovníkov, ktorí tu založili mníšsky rád. Každoročne sa tu koná aj púť kresťanov, a okrem krásneho výhľadu vás môže uchvátiť aj jaskyňa, ktorá sa nachádza v útrobách kláštora. Z D1 ste tu do 15 minút, použiť môžete výjazd Trenčín – západ, prípadne výjazd Dubnica nad Váhom.

Zdroj: Stanislav Hladký

 

Považský hrad

Dominanta Považskej Bystrice vynímajúca sa priamo nad diaľnicou. Ak budete mať to šťastie a pôjdete po D1 večer, budete ho vidieť aj krásne osvetlený, za zmienku stojí aj výhľad na okolie, ktoré sa vám z hradu naskytne. Z D1 je to na skok iba 5 minút autom pod hrad, následne sa krásnou prechádzkou cez les dostanete až na hrad, z D1 použite výjazd Považská Bystrica – sever.

Zdroj: Stanislav Hladký 

 

Manínska tiesňava

Ak ste milovníkmi skál, tak táto čarokrásna prírodná rezervácia neďaleko Považskej Bystrice vás zaručene očarí. Jej prielom bol vytvorený zarezaním potoka, ktorý rozdelil bradlo na dve časti – Veľký a Malý Manín. Z D1 sa sem dostanete použitím výjazdu Považská Bystrica – sever, je to 10 minút cesty z diaľnice.  

Zdroj: Milan Trpka

 

Súľovské skaly, hrad

Na Súľovské skaly vedie náučný chodník, po ktorom sa dostanete až na samotný vrchol k zrúcanine Súľovského hradu. Výhľad zo skál ponúka nádherný pohľad do doliny, ako aj na okolitú prírodu, z D1 použite výjazd Bytča a potom asi 10 minút autom až dorazíte do Súľova.

 

Archeoskanzen Havránok

Táto lokalita vám ponúkne náhľad do obdobia mladšej doby železnej, a jeho dve vyhliadkové veže ponúknu čarokrásny výhľad na našu druhú najväčšiu priehradu Liptovskú Maru. Ak túžite vidieť kúsok histórie určite sa tu zastavte. Z D1 použite výjazd Ivachnová, je to zhruba 15 minút z diaľnice.

Zdroj: Liptovské múzeum 

 

Liptovský Ján

Ideálna dedinka na oddych. Nachádza sa tu jaskyňa, geotermálne pramene, termálne kúpalisko, mini Slovensko, ako aj ranogotický kostolík z 13. storočia. V Liptovskom Jáne je jednoducho čo obdivovať, ideálne miesto na krátku pauzu po ceste do Tatier. Z D1 je to čo by kameňom dohodil necelých 5 minút, použite výjazd Liptovský Ján.

Zdroj: ITC Liptovský Ján 

 

Pribylina

Nachádza sa tu známe múzeum Liptovskej dediny a je to naozajstný skvost. Expozície bývania v drevených domoch sú otvorené a voľne prístupné každý deň od 9:00 – 17:00. Z D1 použite výjazd Liptovský Hrádok, je to necelých 10 minút z diaľnice. 

 

Zdroj: Liptovské múzeum 

 

Levoča

Ide o významné mesto na Spiši, ktoré je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu najvyšší gotický drevený oltár na svete majstra Pavla z Levoče. V centre mesta sa nachádza aj viacero starobylých kostolíkov a pamiatok. Neďaleko Levoče sa nachádza aj najdlhší cestný tunel na Slovensku – Branisko. Z D1 je to nanajvýš 10 minút cesty