Rady pre bezpečnú jazdu motorkárov

Nastáva teplejšie obdobie, kedy na cesty začínajú vychádzať motorkári. Aj keď sú na diaľniciach v menšom zastúpení ako autá, stále sú súčasťou našich ciest. Pripravili sme preto pre nich krátke rady ako sa nezahlušiť a nestať sa dobrovoľnými darcami orgánov.

Správne sa oblečte

Základom ideálneho oblečenia na motorku je predovšetkým kvalitný materiál, najčastejšie koža a dobre sediaca helma. Ak už helma bola raz použitá pri nehode alebo už má čo to za sebou, je potrebné ju vymeniť. Helmu si kupujte zásadne iba v špecializovaných obchodoch. Čo je tiež veľmi dôležité, motorkárske oblečenie je už dnes štandardne vybavené chráničmi a reflexnými prvkami. Veľmi podstatným prvkom sú samozrejme rukavice. 

 

Brzdenie

Pred jazdou si otestujte svoje brzdy. Keď ste dlhšie nejazdili, precvičte si poriadne vaše brzdy. Pretože v porovnaní s autom sa presúva záťaž pri brzdení s motorkou zo zadného kolesa na predné.

 

Dlhé cesty potrebujú koncentráciu a cvičenie

Zahrejte sa pred dlhými cestami a plánujte pravidelné pauzy. A aj keď to tak nevyzerá: jazda na motorke sa vyrovná športovému výkonu, pri ktorom stúpa telesná teplota, tlak krvi a tep srdca.  

 

Väčšie nebezpečenstvo úrazu v zákrutách

V oblasti miest a obcí sú najčastejšie nehody motorkárov v miestach križovatiek. Mimo nich je zaznamenaná príčina nehôd z dôvodu zvýšenej rýchlosti alebo mokrej vozovky v zákrutách. Pre vašu bezpečnosť preto radíme: predvídať a radšej spomaliť. 

 

Vaše vedomie môže ovplyvniť vašu bezpečnosť

Odhadnite vaše možnosti realisticky – všetko ostatné môže v tom najhoršom prípade skončiť smrteľne! Pravidelné tréningy bezpečnosti jazdy podporujú ako zostať fit. Dávať si pozor je lepšie ako dôverovať. Nejazdite nad svoj osobný limit, ale radšej si nechajte miesto pre zábavu z jazdy.

 

Stále trénujte

Aj pre motorkárov platí, že zlepšovanie jazdenia nie je nikdy dosť. Budujete si svoje sily a odstraňujete slabiny. Zbierajte skúsenosti a vyskúšajte spracovávať nebezpečné situácie. Núdzové manévre musíte mať natrénované!