Tajomstvo Slanských vrchov

Exit Petrovany vás vtiahne do nepoznanej krajiny východu, historicky bohatej na vzácny opál. Jej ospalá a bohom zabudnutá krása čaká na ľudskú nohu, ktorá vkročí, objaví a skultivuje jej bohatstvo.

Ráno sme vyrazili zavčasu a rozospatí sme sa vydali krajinou. Zakotvili sme v dedinke Petrovany, kde sme sa tešili na kaštieľ, ale žiaľ zatvorené. Cvakli sme si ho aspoň od plota s jeho prebujnenou neudržiavanou záhradou.

Kaštieľ v Petrovanoch

Opúšťame civilizáciu a ponárame sa do tajov prírody. Road-movie po vidieku východu sme si ani nevedeli vopred vizualizovať. Po ceste sa nám rozprestrel nádherný výhľad na Slanské vrchy. Prešli sme romantickými hájikmi až k priehrade Sigord, ktorá bola súčasťou starého plavebného kanálu Zlatá Baňa - Solivar na prepravu dreva kvôli výrobe soli.

Príroda Slanských vrchov

Priehrada Sigord

Príroda je tu naozaj takmer nedotknutá, môžete tu podnikať cyklotúry, venčiť potomstvo, či iných miláčikov. Narazili sme aj na vstupnú bránu detského náučného chodníka, ktorý ústí do školy v prírode pre deti. Na ňom nás zaujala jedna zástavka „Háj cisárovnej Alžbety“, ktorá sa tu zastavila na ceste do Bardejovských kúpeľov. Po atentáte na Sissi tu bol v 19. storočí vybudovaný chodník, na konci ktorého stojí na jej počesť pamätník.

Cyklotúra v prírode

Vstupná brána náučného chodníka

Nasledujúca zástavka bola obec Zlatá Baňa, ktorá sa okrem ťažby drahého kameňa opálu preslávila aj tým, že počas 2. svetovej vojny bola vypálená. Už v 17. storočí sa tu začala riešiť doprava dreva do Solivaru a v 19. storočí sa jej preprava zdokonalila výstavbou vodného kanála. Neskôr kanál vystriedala železnica. V súčasnosti na týchto miestach nájdete cykloželeznicu, ktorá je orientovaná čisto na bicyklovanie.

Obec Zlatá Baňa

Cykloželeznica

Dozvedeli sme sa tu veľa o ťažbe opálu v okolí, preto sme vyrazili ďalej do Dubnických opálových baní pri Červenici. Cestou sme prechádzali vyhliadkou v prírodnej rezervácii Pusté pole, ktoré je fajn miestom na piknik. Stretli sme tu aj niekoľkých turistov, kráčajúcich pešky krajinou. Bane si už pozriete, sú otvorené pre verejnosť len odnedávna. Ich návšteva je zážitok aj adrenalín v jednom.

Možnosti na piknik v prírode

Slovenské opálové bane, zdroj foto: slovakia.travel

Tu sme to otočili a najkratšou cestou sme sa vydali do Prešova. Za namáhavú štreku sme si dopriali osvieženie v podobe návštevy pivnice slúžiacej ako múzeum vín a prechádzku v centre mesta. Malebné miestečko na pookriatie po náročnom výlete v prírode. 

Hlavné námestie v Prešove