Trenčín a jeho pohoda

Trenčín je mesto so svojimi historickými krásami, pokojnou atmosférou a trenčianskym central parkom. Vybehnite na jednodňový výlet a užite si radosť z príjemného pobytu v historickom Laugaríciu.

Po odbočke exit Trenčín západ sme hľadali historické centrum, aby sme sa zžili s miestnymi. Po vnorení do mesta sa nám hneď otvorila krásna panoráma s hradným kopcom, na ktorom sa týči hrad.

Pod hradným kopcom

Celé historické mesto je akoby obklopené týmto majestátnym bralom. Široký bulvár lemujú meštianske domy, ktoré aj spolu s mestskou zeleňou vytvárajú pocit malého pokojného centra. Vybrali sme sa samozrejme zdolať hrad a jeho baštu. Cestou na hrad zažijete príjemné prekvapenie v podobe malebných uličiek tiahnucich sa až priamo na hrad. Po ceste si môžete dopriať osvieženie na terase v niektorých reštauráciách s pohľadom na hrad. Oblečenie v dobových kostýmoch, atmosféra s nádychom histórie i celý Trenčín na dlani.

Malebné uličky pod hradom

Malebné uličky pod hradom

Malebné uličky pod hradom

Malebné uličky pod hradom

Ak ste osviežení, môžete stúpať ďalej až priamo k hradnej bráne. Obhliadku na hrade si môžete vybrať podľa toho, ako ste unavení. Vyberať môžete z troch okruhov. Pri tom najdlhšom strávite až hodinu 15 minút. My sme zvolili zlatý stred na 35 minút, pri ktorom nás zaujímavý sprievodca zasvätil do tajov hradu a histórie Trenčína. Určite svoju domovinu miluje.

Hradná brána

Cestou z hradu sme natrafili na dvoch šarmantných oslíkov pasúcich sa na voľnej tráve blízko hradu. Nezabudli sme navštíviť ani farský kostol a karner sv. Michala nachádzajúci sa priamo pod hradom. V ňom si môžete obzrieť zbierky sakrálneho umenia priamo z hradu. Tu sme sa ale nezastavili aj napriek milému volaniu sprievodcu.

Farský kostol a karner sv. Michala

Neodolali sme ale Katovmu domu, ktorý už zo samotného názvu volá po objavení. Tento názov pochádza údajne z predpokladu, že v tomto dome býval mestský kat. Aj expozície sú orientované na výkon spravodlivosti a práva spolu s ďalšími artefaktami Trenčína. Je to bezpochyby fajn vidieť a odkryť ďalšiu historickú rovinu Trenčína.

Katov dom

Krátkou odbočkou a príjemným schladením nám v ten  deň bola aj návšteva miestneho lesoparku priamo v meste. Trenčania ho nazývajú Brezina a je výborným miestom na prechádzky a relax.

Lesoparku priamo v meste

Po načerpaní energie zo stromov sme sa presunuli nižšie do mesta. Cestou dolu do mesta sme natrafili na príjemné kaviarničky s vlastnou pražiarňou, kde sa dá príjemne nadopovať kofeínom a vychutnať slniečko v tieni zelene. V meste sme doplnili historické súvislosti mesta a navštívili sme Trenčianske múzeum, kde sa nachádza expozícia z histórie a kultúry mesta Trenčín a trenčianskej župy. Okrem zbierok, ktoré sú zamerané na prírodovedné, historické, umeleckohistorické, ale i archeologické poklady, tu môžete obdivovať aj architektúru samotného župného domu. V minulosti to bol reprezentatívny priestor pre rokovania i zábavu obyvateľov trenčianskej župy. Cesta mestom pokračovala ďalej do hotela Elisabeth, ktorý by ste nemali obísť. V rámci hotela je integrovaný výhľad na stopy po rímskom cisárovi Markovi Auréliovi, ktorý tu zanechal stopy svojho pobytu.

Stopy po rímskom cisárovi Markovi Auréliovi

V centre mesta nájdete ešte ďalšie atrakcie ako židovskú synagógu alebo mestskú vežu, na ktorú sa viete aj vyšplhať a vychutnať si pekný výhľad na mesto.

Židovská synagóga

Mestská veža

Na vylepšenie vášho dňa odporúčame odbočiť do obce Skalka, ktoré je najstarším pútnickým miestom na Slovensku.   

Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne