Z diaľnice unesení do Popradu

Spoločne s našim partnerom, Asociáciou informačných centier Slovenska, Vám budeme postupne predstavovať zaujímavé regióny, do ktorých si to môžete namieriť z diaľničného exitu. Keď pominie mimoriadna situácia a všetci sa opäť vrátime späť do normálu, padnú Vám naše tipy určite vhod. Našou zastávkou bude mesto Poprad – akonáhle na D1 prejdeme diaľničným tunelom Bôrik, vieme, že cieľ je blízko. Do mesta zídeme diaľničným exitom Poprad, západ.

Poprad je doslova bránou do Vysokých Tatier. Mestečko leží v spišskom regióne a okrem toho, že do štyroch národných parkov to máte tak blízko akoby ste kameňom hodili, Poprad Vás naláka aj na historické a kultúrne lahôdky. Ako turisti by ste nemali vynechať návštevu Podtatranského múzea či prestížnej Tatranskej galérie. Veľkým lákadlom sú aj prehliadky Námestia a gotického Kostola sv. Egídia. Novinkou pre tých odvážnejších je sprístupnená kostolná veža a ten, kto zvládne výstup a nebojí sa výšok, bude odmenený prekrásnym výhľadom na celé mesto a panorámu Tatier. Za historickú perlu Popradu môžeme označiť mestskú časť Spišská Sobota s jej krásnym námestím dýchajúcim pokojnou atmosférou. Starobylá architektúra meštianskych domov na malom útulnom námestí Vás doslova prenesie v čase.

Ako sme už spomínali, v blízkom okolí mesta Poprad sa nachádzajú celkovo štyri národné parky, a to Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Slovenský raj a Pieniny. Každý z nich je špecifický, odlišný a má svoju vlastnú, neopakovateľnú atmosféru.

1. Vysoké Tatry ponúkajú možnosť pravej, vysokohorskej turistiky spojenej s objavovaním vodopádov, návštevami vysokohorských chát a vychutnávaním si výhľadov na skalnaté štíty či vzdialené končiny v podhorí. Priamo z Popradu Vás do Tatier odvezú tradičné električky zo železničnej stanice Poprad, Tatry. 

2. Nízke Tatry v okolí Popradu sú zase typické lesnými chodníčkami, rozľahlými lúkami, jaskyňami a nádhernými výhľadmi z vrcholov pahorkov.

3. Slovenský raj je absolútnym klenotom prírody. V jeho severnej časti, ktorá je k Popradu najbližšie, môžete zažiť čarovnú atmosféru kaňonov s pretekajúcimi potôčikmi a vysokými vodopádmi, ktoré sú sprístupnené prostredníctvom mnohých rebríkov a stupačiek. Trasy v Slovenskom raji preto ponúkajú výnimočný, neopakovateľný a tak trochu aj adrenalínový zážitok. Nechýba ferrata a v zime šanca zlaňovať ľadopády.

4. Pieniny sú národným parkom, v ktorom môžete netradičným spôsobom prekročiť štátnu hranicu a odskočiť si do susedného Poľska. Traduje sa tu splavovanie rieky Dunajec na pltiach či rafte.

 

Podľa nášho názoru, jeden deň Vám v Poprade rozhodne stačiť nebude.