Z diaľnice unesení do Spišskej Novej Vsi

Spoločne s našim partnerom, Asociáciou informačných centier Slovenska, Vám postupne predstavujeme zaujímavé regióny, do ktorých si to môžete namieriť z diaľničného exitu. Pomaly, ale isto sa vraciame do zabehnutých koľají, a tak veríme, že naše tipy Vám padnú vhod na naplánovanie menšieho výletu. Našou ďalšou zastávkou je mesto Spišská Nová Ves – z diaľnice D1 schádzame v Spišskom Štvrtku a odtiaľ pokračujeme rovno smerom k perle stredného Spiša. Tentoraz si užijeme centrum, ale tí, ktorí chcú okúsiť aj prírodu Slovenského raja, môžu sa tešiť na 300 km značených trás, rebríky, stúpačky a reťaze. Pre turistov skutočný raj na zemi.

Priamo v srdci námestia sa vypína najvyššia kostolná veža na Slovensku (87 m) so spomienkou na zvon-olejársku tradíciu. Ak sa postavíte na jej balkón, naskytne sa Vám pohľad na celé mesto i na strmé štíty Tatier a zalesnené chrbty Slovenského raja. Historické domy, v ktorých kedysi žili remeselní majstri, priťahujú trhovníkov z cudziny i blízkych dedín. Dozaista je zaujímavosťou aj to, že práve tu sa vyrábal zvon pre uhorského kráľa aj pre krakovskú baziliku. Rad za radom nás vítajú honosné stavby - evanjelický kostol, radnica, ale aj Provinčný dom, ktorý je dnes múzeom celého regiónu. Za kostolom Nanebovzatia Panny Márie s kalváriou Majstra Pavla sme našli netradičný Pamätník oslobodenia a historickú budovu Reduty.

Po osviežujúcom "coffee break-u" nezabudnite navštíviť, len pár minút od námestia, zážitkovú galériu a potom hor sa na cestu smerom k Spišskému hradu. Starí Kelti, ktorí tu kedysi sídlili ani netušili, že sa z neho stane jeden z najväčších hradov v strednej Európe. Vybehnite na jeho vežu a vychutnajte si výhľad na malebné kopce Spiša až k mocným Tatrám.

Zdroj: Peter Olekšák, archív mesta Spišská Nová Ves