Zmyselná Štiavnica

Exit Banská Štiavnica je magickou odbočkou z rýchlostnej cesty R1 do sveta nostalgie, banskej histórie, malebných zákutí meštianskej architektúry. Otvorte všetky zmysly a nechajte sa unášať rytmom tohto mesta. Víkend v Štiavnici znovu naštartuje váš senzuálny systém.

Príjemné letné počasie nám spríjemňovalo cestu do jedného z najkrajších miest na Slovensku. Banská Štiavnica dýcha nostalgiou prvej republiky a malebných uličiek ideálnych na fotenie do vintage albumu. Ešte pred mestom sme zastavili v malinkatej dedinke Banská Belá, ktorá má vzácny kostolík z neskororománskeho obdobia.

kostol v dedinke Banská Belá

Po ceste do zasľúbeného mesta sa nám na horizonte objavila nádherná panoráma štiavnickej kalvárie, na ktorú sme sa nešplhali, ale vraj sa odporúča!

Panoráma štiavnickej kalvárie

Vrháme sa do mesta a pomaly sa infiltrujeme medzi fotiacich turistov. Nie je to Praha, nebojte, je to stále turisticky takmer panenská pevnina ideálna na víkendové radovánky. V poslednej dobe mesto ožilo obchodíkmi a kaviarňami, ktoré sa inšpirujú nostalgiou starých čias. Odporúčame ich navštíviť, nájdete tu vždy nový kútik na vychutnanie kávy, ktorá vás vyburcuje k filozofických úvahám či poetizovaniu. V každej malej uličke nájdete zákutie s dych berúcou architektúrou, dvorom obrasteným brečtanom s vylihujúcou mačkou, či zastrčenú cafetériu.

Uličky Banskej Štiavnice

Nostalgia starých čias

Nostalgia starých čias

Nostalgia starých čias

Nostalgia starých čias

Na zmysly útočiace mestečko vám umožní objaviť aj jeho banskú históriu s vybranými banskými šachtami a  banským múzeom. Tajomnosť Štiavnice sa stupňuje už len pocitom, že celá je podkopaná banskými šachtami vyvolávajúce zvedavé otázky.

Banské šachty v podzemí mesta

V meste nepochybne bez hľadania narazíte na vzácny gotický kostolík sv. Kataríny z 15. storočia a tiež morový stĺp na námestí sv. Trojice, ktoré sa stavali z vďačnosti po ústupe moru. Námestie tvorí jadro mesta a rámcujú ho meštianske paláce z dôb banských podnikateľov.

Námestie sv. Trojice

V blízkosti sme si cvakli dom Sládkovičovej lásky Maríny, ktorý sa stal predmetom útoku súčasných milencov. Po vzore parížskeho mostu lásky sem ukladajú zámky pre zachovanie ich večnej lásky.

Dom Maríny - Sládkovičovej lásky

Stúpajúc vyššie námestím sa cesta lemujúca rozkošnými meštianskymi domčekmi trošku stáča, ktorou prídete až k Starému zámku. Je možné si pozrieť vyhliadku i hranú nočnú dobovú prehliadku. Aj k Novému zámku určite merajte cestu, pretože cesta k nemu je malebná.

Starý zámok

Okolie Štiavnice sme tiež nezanedbali a mrkli sme do Banského múzea v prírode, ktoré okrem povrchovej expozície má aj podzemnú, kde vás vystroja prilbou, plášťom a lampou. Jazero Počúvadlo sme nemohli obísť, ale namiesto letného osvieženia nás dostihol prudký lejak. Jednodňový výlet do Štiavnických vrchov si neplánujte, pretože určite nestihnete neskorobarokový kaštieľ sv. Anton s nádhernou anglickou záhradou, ktorý je len pár minút od Štiavnice. 

Banské múzeum v prírode

Kaštieľ Antol