Končí sa platnosť diaľničnej známky pre rok 2018

Vo štvrtok 31. januára sa končí platnosť elektronickej diaľničnej známky pre rok 2018. Od 1. februára tak vodiči, ktorí chcú využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest, musia mať zakúpenú diaľničnú známku pre rok 2019. Ročná diaľničná známka pre rok 2019 platí až do konca januára budúceho roka.

Koľko stojí diaľničná známka?

 

Ceny známok ponecháva Ministerstvo dopravy a výstavby SR rovnaké od roku 2011. K dispozícii sú aj v roku 2019: 

 

  • ročná diaľničná známka v hodnote 50 eur
  • 30 - dňová diaľničná známka v hodnote 14 eur
  • 10 - dňová diaľničná známka v hodnote 10 eur

 

 

Kde si môžem známku kúpiť?

 

Motoristi si môžu známku kúpiť buď na predajných miestach, čo sú väčšinou čerpacie stanice, na diaľničných hraničných priechodoch alebo elektronicky cez stránku eznamka.sk či prostredníctvom aplikácie eznamka. Predajné miesta sú označené logom "eznamka". 

 

Na čo sa pri kúpe sústrediť? 

 

Pri kúpe odporúčame poriadne si skontrolovať EČV, krajinu registrácie a typ známky - teda či kupujem známku na osobné alebo prípojné vozidlo.  Zadané údaje je možné si skontrolovať na papierovom alebo elektronickom doklade o kúpe.

Nezabúdajte na to, že pri platbe prevodom je začiatok platnosti známky posunutý, motorista je o tom pri kúpe známky informovaný. 

 

Bezplatne pre ZŤP

 

Držitelia parkovacích preukazov ZŤP môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v roku 2019. Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o oslobodenie netreba žiadať opätovne, pokiaľ sa nezmenili údaje zo žiadosti.

V prípade akejkoľvek zmeny je potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu www.eznamka.sk resp. na vybraných obchodných miestach v krajských mestách. Ich zoznam je možné nájsť na spomínanej webovej stránke.