Pred víkendom očakávame zvýšený nápor na diaľniciach – buďte obozretní

Sviatočné dni naženú na diaľnice aj väčší počet motoristov. S najväčším náporom počítame počas piatka (27.10.) popoludní medzi 14:00 – 18:00. Väčší počet áut na cestách treba očakávať aj počas Sviatku všetkých svätých a po sviatkoch, teda v nedeľu 5.11. Motoristov chceme poprosiť o zvýšenie pozornosti a tiež o ohľaduplnú jazdu.

Naše sčítače intenzít dopravy zaznamenávajú tradične počas dušičiek zvýšený nárast vozidiel na diaľniciach miestami aj o vyše 50% oproti bežným dňom. Ľudia počas sviatkov najčastejšie cestujú v smere z Česka do Bratislavy či z hlavného mesta do Žiliny a na východ Slovenska.

Pre porovnanie, počas posledných októbrových dní v roku 2022 sme namerali na D1 v smere na výjazde z Bratislavy 58-percentný nárast oproti klasickému dňu. Zhruba 54-percentný nárast sme evidovali na D2 v smere z Česka do Bratislavy a takmer 50-percentné navýšenie intenzít sme namerali na D3 v smere do Žiliny. Čo sa týka východného regiónu, koncom októbra minulého roka nastalo 48-percentné zvýšenie dopravnej intenzity na východnej D1 v smere do Košíc a 33-percentný nárast evidujeme v smere do Prešova. Oproti bežnej doprave očakávame nárast aj na R1, vlani sme evidovali zvýšenie o 53 % v smere z Trnavy do Banskej Bystrice.

Zvýšený nápor očakávame aj po dušičkách
Rovnako treba počítať s nárastom počtu áut na diaľniciach aj po sviatkoch, vlani sme 2.11. napríklad namerali nárast intenzity o viac než štvrtinu pri návratoch zo Žiliny do Bratislavy a rovnako aj v smere z Bratislavy do Českej republiky.

Diaľničná patrola je pripravená pomôcť
Posádky Diaľničnej patroly poslúžia motoristom v núdzi aj počas dušičiek. Diaľničná patrola je k dispozícii nonstop - 24 hodín denne, 7 dní v týždni a je kompletne vyzbrojená potrebnou výbavou. Neváhajte sa na ňu obrátiť v prípade núdze. Patrolu si privoláte buď prostredníctvom bezplatného čísla 0800 100 007 alebo ešte jednoduchšie - cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici a ViaRest.

Nezabúdajte na diaľničnú známku
„Sviatočným“ motoristom pripomíname, že pri prejazde diaľnicou treba mať kúpenú elektronickú diaľničnú známku. Ak budete jazdiť po diaľnici bez známky, môžete očakávať pokutu. Je lepšie jej predísť, kúpa diaľničnej známky je jednoduchá. Okrem fyzického nákupu na predajných miestach môže motorista využiť aj náš internetový portál alebo mobilnú aplikáciu eznamka.