Sprejazdnili sme prvý úsek kysuckej D3

Národná diaľničná spoločnosť v sobotu 10. júna za účasti ministra dopravy a výstavby SR Árpáda Érseka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka, generálneho riaditeľa NDS Jána Ďurišina, ako aj iných hostí otvorila pre motoristov úsek diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité – št.hr. Sk/PL. Ide o prvý sprejazdnený úsek kysuckej časti diaľnice D3.

Dôležitý úsek

 

Zlepšenie dopravného komfortu v regióne Kysúc tak nabralo reálne kontúry. Hlavnou funkciou tohto viac ako 15 km dlhého úseku, ale aj celej diaľnice D3 je predovšetkým prevedenie tranzitnej dopravy v severojužnom smere na trase európskeho dopravného koridoru a odľahčenie súčasnej hlavnej severo-južnej dopravnej spojnice na území Slovenska medzi hraničnými priechodmi Trstená – Šahy. Odľahčí sa aj oravský hraničný priechod Trstená s Poľskom, ako aj hraničný priechod Svrčinovec s Českom, kadiaľ prechádzajú všetky vozidlá nad 7,5 t smerujúce z Kysúc nielen do Českej, ale aj do Poľskej republiky.  

 

Deväť minút

 

Sprejazdnením úseku D3 Svrčinovec – Skalité – št.hr. SK/PL sa odstránia tiež časové straty vodičov a cestujúcich, podstatne sa zlepší dopravný komfort účastníkov premávky. Motoristi totiž jazdou po novootvorenom úseku ušetria 9 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy. Zároveň sa pozitívne ovplyvní životné prostredie v blízkosti existujúcich komunikácií.

 

Dva tunely a najvyšší most

 

Prejazd týmto úsekom bude pre motoristov skutočne zážitkom. Dobrú atmosféru vytvorí  scenéria krásnej panenskej prírody. Súčasťou úseku je okrem dvoch tunelov Svrčinovec a Poľana aj najvyšší most v strednej Európe – most Valy (84 m). Motoristi sa počas jazdy po ňom budú môcť pokochať výnimočným pohľadom na tri krajiny – Slovensko, Česko a Poľsko.   

 

Vedeli ste, že ...?

 

-              Na stavbu mosta Valy bolo použitých 12 tisíc kubíkov betónu a 2 030 ton ocele

-              Na moste je osadený vetrolam, ako v tretej krajine Európy, po Francúzsku a Chorvátsku

-              Na pilieri mosta bol počas výstavby osadený výťah, cesta nahor ním trvala 2,5 minúty

 

Financovanie výstavby

 

Cena za vybudovanie úseku diaľnice od Svrčinovca až po hranicu s Poľskom tesne presahuje 417 miliónov eur. Zmluvná cena za vybudovanie úseku D3 Svrčinovec – Skalité je necelých 330 miliónov eur bez DPH.  Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu.

 

O úseku 

 

Dĺžka úseku:                                 15 460 m

Počet tunelov:                              2 (Svrčinovec a Poľana)

Počet mostných objektov:          29

Dĺžka mostných objektov:          3 782 m

Počet križovatiek:                        2 (Svrčinovec, Skalité)

Počet odpočívadiel:                     1 (Čierne)