5 vecí, na ktoré treba myslieť pred cestou na dovolenku či na festival

Posledné nákupy pred dovolenkou či festivalom, balenie vecí, kontrola, potom balenie zabudnutých vecí. Chaos pred odchodom na výlet pozná každý z nás. Na niektoré veci je však dobré pripraviť sa vopred a znížiť tak mieru preddovolenkových zmätkov čo najviac. Ak plánujete cestovať autom, najlepšie je celú cestu si naplánovať a myslieť aj na možné krízové situácie. Pozrite si prehľad piatich vecí, na ktoré by ste mali myslieť predtým, ako sa odhodláte vyraziť na cestu.

1. Naplánujte si trasu cez diaľnicu či rýchlostnú cestu – je to najrýchlejšie a najbezpečnejšie

Stavte na komfort, rýchlosť a bezpečnosť – cestujte do vašej cieľovej destinácie na diaľnici či rýchlostnej ceste. Je to pohodlné, bez prudkých zákrut, komplikovaných križovatiek a najmä bez neželaných zastávok. Do svojho cieľa sa dostanete rýchlejšie a ušetríte tým aj peniaze vďaka konštantnej rýchlosti jazdy a nižšej spotrebe pohonných látok. Čerešničkou bude aj krásny výhľad na slovenskú prírodu. V plánovaní vám pomôže naša mapa siete diaľnic a rýchlostných ciest, ktorú nájdete tu: https://ndsas.sk/storage/mapy/mapa-siete-14sep2023.pdf 

 

2. Nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku

Využívanie väčšiny úsekov diaľnic a rýchlostných ciest je za poplatok, vyplýva to zo zákona. Pokiaľ idete len na krátku cestu a mimo dovolenkovej sezóny spoplatnené úseky nevyužívate, môžete využiť krátkodobé diaľničné známky: 10-dňovú (stojí 12 eur) alebo 30-dňovú (stojí 17 eur). V ostatných prípadoch je určite výhodnejšie zakúpiť si diaľničnú známku s platnosťou 365-dní za 60 eur. Treba dbať na to, aby ste si známku kúpili ešte predtým, ako vojdete na spoplatnený úsek. Najjednoduchšie je to v našom e-shope (www.eznamka.sk) alebo v mobilnej aplikácii eznamka. Pokiaľ si nie ste istí, či je úsek, ktorým plánujete prejsť, spoplatnený alebo nie, overte si to tu: https://ndsas.sk/storage/pdf-linky/elektronicka-dialnicna-znamka/mapa-spoplatnenia-na-stiahnutie-116-mb.pdf

 

3. Ak máte problém, zavolajte si na pomoc Diaľničnú patrolu

Diaľničná patrola je bezplatnou službou Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá je motoristom k dispozícii nonstop 24 hodín denne, 7 dní v týždni a je kompletne vyzbrojená potrebnou výbavou. Ak sa ocitnete v krízovej situácii, je dôležité pozrieť si číslo na najbližšom kilometrovníku a hneď zavolať Diaľničnú patrolu na čísle 0800 100 107. Môžete si ju zavolať aj cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici. Najdôležitejším poslaním mužov z patroly je vytvorenie bezpečného a poriadne vyznačeného zákrytu stojaceho vozidla a pomoc pri riešení problému.

 

4. Keď prechádzate okolo cestárov, pozor na rýchlosť

Leto praje aj rôznym opravným prácam, preto chceme poprosiť motoristov, aby dbali aj na bezpečie našich pracovníkov, ktorí sa starajú o zlepšovanie stavu ciest. Prosíme, dodržiavajte obmedzenia súvisiace s opravnými prácami, najmä rýchlostné limity. Buďte obozretní a ohľaduplní voči našim kolegom, aj oni sa chcú bezpečne po práci vrátiť domov. Najčastejším dôvodom nehôd, často aj smrteľných, je práve nepozornosť alebo nerešpektovanie predpísanej zníženej rýchlosti.

 

5. Je dôležité si odpočinúť, zastavte na odpočívadle a osviežte sa

Keď pre vás šoférovanie začína byť nekomfortné a potrebujete sa natiahnuť, napiť alebo najesť, určite nenaťahujte čas a zastavte sa na diaľničnom odpočívadle. Osviežte sa alebo si aspoň dajte krátku prechádzku pred pokračovaním v jazde. Na niektorých odpočívadlách nájdete dokonca aj fit zóny, kde si môžete prekrviť končatiny a vyčistiť hlavu. Kompletné informácie o všetkých odpočívadlách a službách, ktoré ponúkajú, nájdete v aplikácii Via Rest.

 

Bonusová rada: Pozor na alkohol

Dovolenkové obdobie a špeciálne nadchádzajúce festivalové časy sú typické aj užívaním alkoholu. Dávajte si pozor, aby ste v žiadnom prípade nešoférovali pod jeho vplyvom. Ďalšie tipy a triky, ako pripraviť seba aj svoje auto na dovolenku, krátky výlet či letný festival, vypočujte si náš podcast na týchto platformách: SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.