Ako po zime rozmaznať svojho tátoša

Jazda v zimných mesiacoch dala Vášmu autu určite zabrať - roztopený sneh, štrk a soľ mohli zanechať škody na kolesách, podvozku a laku. Po zime je preto potrebné auto dôkladne poumývať.

Agresívny posypový materiál sa podpíše na stave súčiastok, brzdových hadičiek, laniek. Čiže platí, že po zime rozhodne nešetríme pri kúpe umývacieho programu a volíme aj umývanie podvozku. Auto po umytí odporúčame aj navoskovať. "Pokiaľ si majiteľ svoje auto váži, jeho základná údržba po zime je viac ako odporúčaná. Treba ho umyť a zbaviť všetkej soli a nečistôt, ktoré sa na vozidle počas posledných mesiacov usadili," vysvetľuje motoristický novinár Drahomír Piok. Ak máte auto vyumývané a navoskované, nezabudnite skontrolovať ryhy, škrabance a iné nerovnosti, ktoré zima zanechala na karosérii. Plastové, chromované a gumené časti si ošetrite špeciálnymi prípravkami.

Nezabudnite na interiér

"Odporúčam si prejsť a vyčistiť interiér, postupne myslieť aj na výmenu kvapaliny v ostrekovačoch. Zimná zmes je často agresívnejšia a môže postupne ničiť niektoré časti na vozidle, prinajhoršom poškodiť aj lak," upozorňuje Piok. Vo vnútri auta teda začnite vysávaním sedačiek, čalúnenia dverí a podlahy. Interiér čistite zhora dole. Koberce vyberte von, vyklepte ich, povysávajte, nechajte poriadne vyvetrať a vyschnúť. Gumové časti podlahy batožinového priestoru umyte vodou so saponátom. Na záver znovu dôkladne auto povysávajte. Sklá umyte, vyleštite aj zvnútra, pretože výpary z plastov vytvárajú na sklách film, ktorý Vám dokáže v noci výrazne obmedziť výhľad. Použite prostriedky na čistenie a ošetrenie plastov, avšak nikdy ich nenanášajte na volant - obsahujú olejové látky.

 

Stierače a kvapaliny

Motoristický novinár Piok nám už poradil, že treba myslieť aj na výmenu kvapaliny v ostrekovačoch - zimnú za letnú. Skontrolujte si aj prevádzkové kvapaliny a zmerajte hladinu motorového oleja, chladiacej a brzdovej kvapaliny. K jarnej očiste patrí aj kontrola gumových líšt stieračov. Odporúčanie je meniť stierače dvakrát do roka - pred zimou a na jar. V zime stierače primŕzali a boli dennodenne vystavované extrémnym poveternostným podmienkam.