Bezpečne a plynulo na lyžovačku

Zimné mesiace sú pre mnohých z nás dôvodom na dovolenku na lyžiach. Lyže, snowboardy, prilby, palice a ďalšiu zimnú výbavu bezpečne uskladníte v strešnom boxe či upevníte na nosičoch.

 

Lyže v boxe alebo na nosiči?

Zrejme najpohodlnejšie pre uskladnenie lyží sú strešné boxy. Ponúkajú veľkorysý priestor, náklad môžete v boxe bezpečne pripútať a lyže Vám nezaberajú priestor v aute. Musíte si dať však pozor, aby ste plne naloženým boxom neprekročili prípustné zaťaženie strechy Vášho auta. Vďaka aerodynamickému tvaru má auto lepšiu stabilitu na ceste.

 

Montáž nosiča je jednoduchšia, avšak lyže alebo snowboardy budú priamo vystavené poveternostným podmienkam. Auto bude pravdepodobne „hlučnejšie“ a musíte byť pozorní pri zabezpečení stability vozidla, ak fúka bočný, nárazový vietor. Zimný náklad pri prevážaní zabezpečte popruhmi, aby ste mali istotu, že nehrozí nebezpečenstvo iným účastníkom na diaľnici.

 

Prvoradým kritériom pre bezpečnú jazdu, nielen Vašu, ale aj motoristov za Vami, je dôsledné uchytenie nosiča alebo boxu, dôkladné pripevnenie či pripnutie lyží a takisto je potrebné venovať pozornosť očisteniu strechy od ľadu a snehu. Ručička na tachometri by nemala prekročiť 120 km/h.

   

Pozor na spotrebu

Akýkoľvek systém na uloženie zvolíte, obidva budú zvyšovať spotrebu paliva. Preto odporúčame, keď už nemajú prepravné systémy opodstatnenie, odmontujte ich z auta a nejazdite s nimi. Pri rýchlosti okolo 90 km/h sa spotreba zvýši len veľmi mierne, o približne 0,1 až 0,2 l/100 km, avšak pri rýchlosti 130 km/h je to už zvýšenie spotreby paliva o 0,9 až 1,3 l/100 km.

Náklad musí odolať poveternostným podmienkam