Dopravné reálie po otvorení úsekov D4/R7 a križovatky D1 Triblavina

NDS prináša dopravné reálie pre motoristov po otvorení novej diaľničnej križovatky Triblavina na 18 km D1 ako aj nových úsekov D4/R7. 

Aktuálne novinky pre tranzitujúcich cez Bratislavu

Nedávne otvorenie diaľničnej križovatky D1 Triblavina otvorilo pre tranzit a diaľkových cestujúcich ďalšiu možnosť ako obísť Bratislavu. Ak smerujete po D1 od Trnavy, jednou z možností je zísť ešte pred vstupom do Bratislavy novou križovatkou D1 Triblavina, napojiť sa na cestu I/61 (tzv. Stará senecká cesta) a ďalej pokračovať za Ivankou pri Dunaji na novootvorený úsek diaľnice D4, ktorým sa dostanete na druhú stranu Dunaja do Petržalky po Lužnom moste a pokračujete ďalej do Maďarska, Rakúska alebo Česka.

 

Ďalšou možnosťou je dnešná novinka - od piatku 5. novembra. Idúc od Trnavy po D1 smerom do Bratislavy, tak ako ste boli doposiaľ zvyknutí, vstúpite do Bratislavy na Centrálny okruh (D1 v Bratislave). V križovatke D1xR7 Bratislava–Nivy, ktorá prepája diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R7 a mestskou radiálou Bajkalská,  sa už oddnes napojíte na R7 vedúcu na juh Slovenska smerom na Dunajskú Stredu a Komárno alebo následne na diaľnicu D4, ktorou smerujete do susedných krajín.

Komu poslúži diaľničná križovatka Triblavina

Motoristi okolitých obcí z Bernolákova, Veľkého Bielu, či Novej Dedinky sa môžu tešiť. Križovatka Triblavina výrazne uľahčuje život obyvateľom Bernolákova a priľahlých obcí. Po novom už nemusia využívať diaľničný výjazd Senec, západ ani ísť po Zlaté Piesky do Bratislavy po pôvodnej ceste, ale môžu využiť novootvorenú diaľničnú križovatku Triblavina, ktorá im výrazne zrýchli a skráti cestu. To isté platí aj pre motoristov smerujúcich z Bratislavy do obcí v blízkosti Triblaviny. Podľa aktuálnej dopravnej situácie majú po novom na výber až 3 varianty trasy. Tou najoptimálnejšiou je ísť z Bratislavy po D1 a použiť zjazd na Triblavine. V prípade dopravnej nehody v mimoúrovňovej križovatke Triblavina môžu motoristi naďalej využívať výjazd Senec, západ a možnosťou je aj ísť po starej seneckej ceste. Pripomíname, že NDS spravuje v Bratislave iba D1 a D2 a diaľnice D4 a R7 spravuje súkromná spoločnosť.

 

Spoplatnenie

Pre tranzitnú nákladnú dopravu nad 3,5 tony sú všetky spomenuté úseky spoplatnené mýtom. Pre osobné automobily je spoplatnený úsek na diaľnici D4 od Rače až po hraničný priechod Jarovce s Rakúskom - diaľničnou známkou. Rovnako tak je spoplatnená aj R7 od križovatky Slovnaftská v celom úseku až po koniec pri Holiciach. Centrálny okruh D1 od križovatky D1 Bratislava - Vajnory po diaľničnú križovatku D1xD2 Pečňa zostáva pre osobné automobily naďalej nespoplatnený.