Bratislavské diaľnice dostávajú nové dopravné značky

NDS osádza na bratislavských diaľniciach nové zvislé dopravné značky. Výmenu uskutočňuje v zmysle novej legislatívy. Aktuálne výmena dopravného značenia prebieha na bratislavskej časti diaľnice D2. Tento rok pribudli na diaľniciach v hlavnom meste aj nové kilometrovníky. Výmena značiek za novšie verzie bude pokračovať aj budúci rok.

V súčasnosti vymieňame prízemné trvalé dopravné značenie na diaľnici D2 v úseku od bratislavského Lamača po Pečňu. Do konca roka bude výmena ukončená. Aktualizáciu prízemného trvalého dopravného značenia na diaľnici D1 v úseku Pečňa – Vajnory plánujeme vykonať na jar 2023. 

 

Okrem dopravných značiek sme v Bratislave tento rok vymenili za nové aj klasické kilometrovníky. Nové kúsky sme osadili na diaľnici D1 od križovatky Pečňa v Bratislave až po križovatku Hričovské Podhradie pri Žiline. Novým kilometrovníkom sa v budúcom roku budú môcť tešiť aj diaľnica D2 či rýchlostná cesta R1.

 

Čo je kilometrovník?

Malá nižšia značka na krajnici diaľnice či rýchlostnej cesty zobrazuje polohu staničenia a zároveň vzájomné vzdialenosti na trase. Tento druh označovania je v praxi využívaný už od čias Rímskej ríše, vtedy sa na tento účel využívali kamene. Na diaľnici sa nachádzajú s frekvenciou každých 0,5 kilometra a na vetvách diaľničných križovatiek každých 100 alebo 200 metrov.

 

Informácia z kilometrovníka o aktuálnej polohe môže motoristovi pomôcť napríklad pri zavolaní pomoci v prípade núdze. Vďaka označeniu polohy dokáže motoristu nájsť napríklad zavolaná Diaľničná patrola. V tejto súvislosti dávame do pozornosti, že Diaľničná patrola je motoristom k dispozícii nonstop - 24 hodín denne, 7 dní v týždni a je kompletne vyzbrojená potrebnou výbavou. Neváhajte sa na ňu obrátiť v prípade núdze. Patrolu si privoláte buď prostredníctvom bezplatného čísla 0800 100 007 alebo ešte jednoduchšie - cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici.