Hranicu celoročného príjmu 2017 za predaj diaľničných známok sme opäť pokorili v novembri

Tento rok presne 12. novembra sme siahli na úroveň príjmu z predaja elektronických diaľničných známok (eDZ) za minulý rok s takmer 4,3 miliónovým počtom predaných kusov za viac ako 72,6 mil.€ bez DPH.

Prvé sú desaťdňové

 

Pomyselné prvenstvo v obľúbenosti obhájili u motoristov ako vždy desaťdňové diaľničné známky s vyše 59 % podielom  na trhu. Nasledujú ich ročné diaľničné známky s 28%. Zvyšných trinásť percent tvoria 30-dňové diaľničné známky. Tradične najviac a to 49% nakupujúcich tvoria vodiči so slovenským evidenčným číslom vozidla, 36% tvoria autá z okolitých krajín, a nakoniec motoristi s vozidlami z iných krajín predstavujú 15 percentný podiel na trhu v počte kusov predaných eDZ.

 

Príjem narastá, cena ostáva

 

NDS potvrdila každoročný rastúci trend v príjme z predaja eDZ, čo znamená nárast o takmer 5,3 % oproti minulému roku aj napriek tomu, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR nezmenilo ceny diaľničných známok a ponecháva ich aj pre rok 2019 na rovnakej úrovni z roku 2011.  Ceny  eDZ tak patria k jedným z najnižších v regióne. Ide o priamy dôsledok zvýšených intenzít v spoplatnenej sieti a aj fungujúceho kontrolného systému elektronických diaľničných známok.

Povinnosť úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest sa vzťahuje na všetky dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy do 3,5 tony (viac info nájdete: tu).