Mieru poškodenia protihlukovky na Einsteinovej odhalí statický posudok

V týchto dňoch spresňujeme rozsah poškodenia protihlukovej steny na bratislavskom úseku diaľnice D1 Viedenská cesta - Einsteinova po hromadnej nehode kamióna a troch motorových vozidiel. Skutočnú závažnosť poškodenia ukáže statická diagnostika.

Poškodená protihluková stena je postavená z nosných oceľových profilov s výplňou z durisolových protihlukových tvárnic. V hornej časti sú osadené lomené oceľové konštrukcie vyplnené akrylátovými výplňami. Pri nehode sa ohol oceľový profil a poškodili sa dve polia durisolových tvárnic a betónových soklov. Poškodené boli aj lomené oceľové konštrukcie a zvodidlá v dĺžke približne 12 metrov.

 

Nehoda sa stala v piatok 28. mája krátko po 16.30 hod. na druhom kilometri diaľnice D1 v smere na Prístavný most. Nákladné vozidlo s návesom na prepravu vozidiel pri nej prerazilo a poškodilo dve polia protihlukovej steny o rozmere 6x3 m.

 

Vzniknutý otvor na protihlukovej stene sme zatiaľ zabezpečili oplotením, ktoré zamedzuje pohyb osôb medzi diaľnicou D1 a mestskou komunikáciou. Na úseku bude zároveň potrebné znížiť maximálnu povolenú rýchlosť, na 70 km/hod. Aktuálne zabezpečujeme statický posudok, ktorý posúdi základovú konštrukciu, susedné polia prerazenej protihlukovej steny a navrhne riešenie rekonštrukcie. Na základe posudku budeme vedieť bližšie určiť celkový rozsah prác a ich trvanie. S realizáciou opráv začneme po zabezpečení výrobcu protihlukových panelov a výbere zhotoviteľa stavebných prác, predpokladom koncom leta.