NOVÉ PATROLY NA CESTÁCH

Diaľničná patrola je nepretržitou pohotovostnou službou pre motoristov, ktorá zasahuje kedykoľvek v prípade núdze na celej sieti diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku. NDS zakúpila štyri nové vozidlá Diaľničnej patroly (DP).

Staré za nové

Novoobstarané vozidlá nahradia rovnaký počet starých, ktoré boli vyradené ako pre nepojazdnosť (1ks) a pre vysoký počet najazdených kilometrov (3ks nad 430 000km a viac) s cieľom zachovať plný počet vozidiel DP, čo je dnes 16 kusov. Prvé dve z nových áut budú hliadkovať na západnom Slovensku na strediskách SSÚD Trenčín a SSÚD Malacky, tretie smeruje na stredné Slovensko do Považskej Bystrice a posledné poputuje na východ do SSÚD Košice.

 

Stále v pohybe

Šestnásť áut Diaľničnej patroly malo od začiatku roka do konca augusta 2018 najazdených 1 551 760 km a riešili v danom období dohromady  11 724 incidentov. Najčastejšie  zasahovali na úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest s vysokou intenzitou dopravy v mestách Bratislava, Trnava, Malacky a Galanta. Najviac hliadky DP pomáhali zabezpečovať dopravu signalizačným vozíkom, a tak chránili odstavené vozidlá a ich posádky,  vyznačili prekážku na ceste, prípadne poskytli inú pomoc. Takéto incidenty tvorili viac ako polovicu zo všetkých zásahov diaľničnej hliadky.

 

Obozretnosť v každom okamihu

Pri každodenných zásahoch na ceste za motoristami v núdzi sú naši pracovníci vystavení nebezpečným situáciám. Incident na obrázku, stret vozidla patroly s kamiónom na diaľnici D1 neďaleko Hornej Stredy, sa len vďaka duchaprítomnosti diaľničiarov zo strediska v Trnave obišiel bez fatálnych následkov, či ujmy na zdraví. Aj preto apelujeme na motoristickú verejnosť, aby sa za volantom správala v každom okamihu obozretne a ohľaduplne.

 

Nonstop pomoc na dosah

Patrola hliadkuje na takmer 800 km diaľnic a rýchlostných ciest a jej pomoc je nepretržite k dispozícii na telefónnom čísle 0800 100 007 alebo prostredníctvom aplikácie Pomoc na diaľnici

Úlohou Diaľničnej patroly je spomínaná pomoc v tiesni účastníkom cestnej premávky, najmä ich zabezpečenie a označenie. Diaľničná patrola zabezpečuje aj informačnú súčinnosť – pomáha s kontaktom na odťahovú službu, prevádzkovateľov servisov a podobne, zabezpečuje súčinnosť pri výmene kolesa, resp. pri potrebe doplnenia pohonných hmôt, pri odťahovaní vozidla na najbližšie odpočívadlo, núdzový záliv či zjazd z diaľnice, ak vozidlo tvorí prekážku v plynulej premávke. Prispieva k udržiavaniu komfortu motoristickej verejnosti na prevádzkovaných úsekoch aj tým, že kontroluje stav ciest, oplotenia a čistí odpočívadlá.