Tunel Branisko oslavuje 15 rokov svojej služby motoristom

Prvý diaľničný tunel na Slovensku, tunel Branisko, dnes oslavuje pätnáste narodeniny. Otvorený bol pre motoristickú verejnosť presne 29. júna 2003.

Branisko je prvý diaľničný tunel na diaľnici D1, ktorý sa nachádza na úseku medzi Beharovcami a Fričovcami, na rozhraní okresov Levoča a Prešov, v katastrálnom území obcí Široké a Korytné. V tuneli je šesť núdzových zálivov (štyri jednostranné a dva obojstranné), 13 prepojení (únikových ciest) so súbežnou únikovou štôlňou (priemerne každých 360 metrov), 22 núdzových SOS kabín (priemerne každých 240 metrov) a na každých 120 metroch sú umiestnené protipožiarne výklenky s hydrantmi.

V roku 2017 bola priemerná denná intenzita na úseku D1 Beharovce – Široké (tunel Branisko) 13 611 vozidiel za 24 hodín, z toho je 2 753 nákladných vozidiel (čo predstavuje 20,23 %-ný podiel nákladnej dopravy).

 

„Naj“ tunela Branisko

 

Prvým „naj“ tunela Branisko je jeho dĺžka 4975 metrov, vďaka ktorej je zatiaľ najdlhším diaľničným tunelom na Slovensku. Branisko je jednorúrový tunel s obojsmernou premávkou. Ako jediný tunel má polopriečne vetranie s odsávaním. Dva axiálne ventilátory na oboch portáloch tunela vháňajú čerstvý vzduch cez vetrací kanál a dva ventilátory na výdušnom objekte odsávajú znečistený vzduch v strede tunela cez komínový objekt dlhý 120 metrov. Ďalším „naj“  je jeho prejazdová výška. Z dôvodu prítomnosti vetracieho kanála je tunelom s najnižšou prejazdovou výškou na Slovensku, a to výškou 4,5 metra. Všetky ostatné tunely na Slovensku sú vyššie - s prejazdovou výškou 4,8 metra.

 

Cyklisti, chodci, ale aj zvieratá

 

Od svojho otvorenia tunel zažil veľa zaujímavých momentov. Žiaľ, nie všetky udalosti sú úsmevné. Stali sa v ňom, ako v jedinom diaľničnom tuneli na Slovensku, aj dopravné nehody, pri ktorých vyhasol ľudský život. Z archívu kamier NDS vyberáme tieto kuriźne situácie:

 

Náhle stratené koleso.

Pokazené turbo, ktoré znečistilo ovzdušie v tuneli,  znížilo tak viditeľnosť a preskúšalo vetrací systém tunela.

Cyklisti a chodci, ktorí  využili priestor tunela. Niektorí sa v ňom zastavili na toaletu.

Vodiči mohli v tuneli stretnúť nielen psov, ale napríklad aj dobytok.

Pred našimi kamerami mimo priestoru tunela „hviezdilo“ aj vtáctvo.