Veľká dopravná operácia na D2 - Štartujeme opravy mosta Lamač

V druhej polovici mája budeme pokračovať v opravovaní mosta nad železničnou traťou v Lamači, tentokrát v smere z Bratislavy do Malaciek. Práce budú prebiehať v dvoch etapách, v tej prvej rozšírime vozovku za mostom v smere na tunel Sitina a v tej druhej komplexne opravíme ľavý most v smere z Bratislavy do Malaciek. Oproti minuloročnej oprave, kedy sme rekonštruovali pravý most, sme pristúpili k obmene riešenia dopravy. Po rozšírení vozovky budú môcť autá jazdiť v dvoch pruhoch v oboch smeroch.

Harmonogram

  • Presmerovanie dopravy: od 21.5. od 08:00 do 22.5.
  • Rozširovanie vozovky za mostom: od 23.5. do 19.6.
  • Komplexná obnova mosta: od 20.6. do 31.8.

Vedenie dopravy počas prác na rozširovaní vozovky za mostom - režim 2+2

  • V smere z Malaciek do Bratislavy pôjde jeden jazdný pruh okolo pracoviska a druhý bude presmerovaný do protismeru.
  • V smere z Bratislavy do Malaciek pôjdu autá v oboch jazdných pruhoch vo svojom jazdnom páse, ale bližšie k vonkajšiemu okraju.

Vďaka rozšíreniu vozovky bude doprava plynulejšia, keďže ním vytvoríme štyri pruhy. Počas rekonštrukcie samotného mosta tak bude motoristom umožnené jazdiť v dvoch pruhoch v oboch smeroch. Obmedzená však bude rýchlosť na moste, a to na 60 km/h.

 

Vedenie dopravy počas obnovy mosta - režim 2+2

  • V smere z Bratislavy do Malaciek presmerujeme oba jazdné pruhy pred opravovaným mostom do protismeru.
  • V smere z Malaciek do Bratislavy pôjdu autá v oboch jazdných pruhov vo svojom páse, len bližšie k vonkajšiemu okraju.

Počas obnovy mosta môže osobná doprava využiť aj obchádzkové trasy cez mestské časti. Ľuďom tiež odporúčame využívať verejnú dopravu.

 

Pracovať sa bude aj cez víkendy

Dokopy na oboch etapách bude pracovať približne 30 pracovníkov, ktorí si pomôžu 15 mechanizmami. Práce na rozširovaní vozovky budú prebiehať 12 hodín denne, pri oprave mosta 12 – 24 hodín v závislosti od technologických prestávok. Rešpektujúc technologický postup plánujeme práce vykonávať aj cez víkendy a v noci. Cena za opravu celého mosta vrátane minuloročných prác je 1 386 079,01 eura bez DPH.

 

Most sa nachádza na diaľnici D2 v úseku medzi kilometrami 55,135 až 56,155 medzi križovatkou Lamač a bratislavským tunelom Sitina. Bol postavený v roku 1972. Dĺžka mosta je 48,2 metra a premosťuje dvojkoľajnú železničnú trať.

 

Leto je najideálnejším časom

Vzhľadom na intenzity dopravy v rôznych mesiacoch roka v tomto zákutí hlavného mesta je toto obdobie najvhodnejšie na vykonávanie takejto komplexnej opravy. Pri výbere termínu vždy berieme ohľad na motoristov, čo ukazuje napríklad aj harmonogram opravy mosta v Banskej Bystrici. Tento diaľničný most opravujeme od začiatku marca do 5. júla a po prestávke budeme v rekonštrukcii pokračovať od 31. júla do 31. októbra. Naplánovali sme to takto z dôvodu konania Európskeho olympijského festivalu mládeže.