Záchranné zložky si precvičili postup pri hromadnej dopravnej nehode v tuneli Branisko

Uzáveru tunela Branisko, súvisiacu s pravidelnou jarnou údržbou, sme využili aj na taktické cvičenie. To preverilo reakčné schopnosti záchranných zložiek, pripravenosť a zručnosť tunelových operátorov NDS a pracovníkov Diaľničnej patroly, ale aj priestorové vymoženosti tunela v prípade krízovej situácie spojenej s dopravnou nehodou v tuneli. Cvičenie sa konalo 26.5.2022 a bolo zamerané na odstraňovanie následkov hromadnej dopravnej nehody a vykonávanie záchranných prác.

Do cvičenia boli zapojené celkovo tri hasičské jednotky s 23 príslušníkmi hasičského zboru. Hasiči počas cvičenia čelili následkom hromadnej dopravnej nehody v podobe jedného mŕtveho účastníka, troch ťažko ranených osôb, jedného stredne ťažko raneného účastníka a ôsmich  ľahko zranených osôb, prípadne ľudí bez zranenia.

 

Fingovanú hromadnú dopravnú nehodu zapríčinila zrážka nákladného vozidla a dodávky. Do nich následne nabúralo ďalšie osobné vozidlo. Taktické cvičenie počítalo aj s tým, že sa vozidlá začnú otáčať, keď zistia, že úsek je neprejazdný, prípadne nedodržia rozostupy. Takýmto spôsobom dochádza k ďalším zrážkam.

 

Hasiči si takto precvičili a prehĺbili schopnosti a zručnosti a schopnosť rýchlej súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami. Vyskúšali si aj vyhľadávanie a evakuáciu osôb, vyslobodzovanie zakliesnených osôb.

 

O tuneli

Diaľničný tunel Branisko je súčasťou úseku D1 Beharovce - Fričovce a bol vybudovaný ako jednorúrový tunel s obojsmernou premávkou. Tunel je dlhý takmer päť kilometrov a v prevádzke je od roku 2003. Aktuálna priemerná denná intenzita tunela Branisko je okolo 12.800 áut.