Zelený štvrtok je pre diaľnice dlhodobo najfrekventovanejší deň v roku – jazdite bezpečne

Blížia sa veľkonočné sviatky, ktoré sa tradične spájajú s cestovaním Slovákov za rodinou. Diaľnice a rýchlostné cesty sú v týchto časoch omnoho frekventovanejšie a na cestách sa počas sviatkov ocitnú aj tzv. sviatoční, teda menej skúsení vodiči. Motoristov prosíme o zvýšenie pozornosti a ohľaduplnú jazdu. Obzvlášť počas Zeleného štvrtka, ktorý je už dlhodobo dňom s najvyššou dennou intenzitou dopravy za celý kalendárny rok. V roku 2022 sme v tento deň namerali maximálne hodnoty na 27 úsekoch v našej správe. Viac áut na cestách očakávame aj počas Veľkonočného pondelka.

Naše sčítače intenzít dopravy zaznamenali po minulé roky počas veľkonočných sviatkov priemerný nárast vozidiel až o 45% oproti všedným dňom roka. V roku 2022 sme na Zelený štvrtok zaznamenali zvýšený tranzit o 52% na výjazde z Bratislavy po D1. Na ostatných úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bola intenzita vyššia o 36 – 56 %. Najväčší nápor na diaľničnej infraštruktúre, hlavne pri výjazde z Bratislavy po D1 očakávame vo štvrtok popoludní medzi 14:00 – 18:00.

 

Zvýšený nápor na diaľničnej infraštruktúre očakávame aj po sviatkoch

Nápor na diaľniciach očakávame aj na Veľkonočný pondelok, resp. v utorok po sviatkoch. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch sme v utorok po sviatkoch zaznamenali na D1 v Bratislave až o 44% vozidiel viac ako v iný všedný deň. Na ostatných diaľniciach a rýchlostných cestách po celom Slovensku sme zaregistrovali o 28 – 34% viac vozidiel. 

 

Nezabudnite na diaľničnú známku

„Sviatočných“ motoristov, prípadne vodičov, ktorí bežne necestujú po diaľniciach a rýchlostných cestách, by sme chceli upozorniť na to, že je potrebné ešte pred vstupom na spoplatnený úsek zakúpiť si elektronickú diaľničnú známku. Môžu tak urobiť jednoducho cez webovú stránku www.ezamka.sk, cez aplikáciu eznamka alebo na predajných miestach. Pokiaľ si kupujete známku online, treba počkať na potvrdenie o úhrade diaľničnej známky, ktoré je oficiálnym potvrdením toho, že diaľničnú známku máte zaplatenú a platnú.

 

Diaľničná patrola je pripravená pomáhať aj počas Veľkej noci

Diaľničná patrola slúži všetkým motoristom od roku 2015 a predstavuje bezplatnú službu, ktorá je k dispozícií nonstop 24 hodín denne, 7 dní v týždni, kompletne vyzbrojená potrebnou výbavou. Aj počas Veľkonočných sviatkov sa v prípade núdze na diaľnici neváhajte obrátiť na Národnú diaľničnú spoločnosť a privolajte si na pomoc Diaľničnú patrolu. Buď zavolaním na bezplatné číslo 0800 100 007 alebo ešte jednoduchšie - privolaním cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici.

 

Pripravení sme aj na mráz či sneh

Naše strediská správy a údržby v hornatých regiónoch Slovenska sú pripravení aj na „bláznivé“ aprílové počasie, ktoré môže znepríjemniť veľkonočné cestovanie. Strediská zabezpečujú aj teraz v apríli nepretržite výkon zimnej údržby podľa aktuálnej poveternostnej situácie. Naďalej držia zimnú pohotovosť a naši zamestnanci s technikou a posypovým materiálom budú pripravení zasiahnuť aj v noci. Aj napriek tomu však prosíme vodičov, aby prispôsobili svoju jazdu aktuálnemu počasiu a frekventovanejšej premávke.