Diaľnica D2 pri Jarovciach je už bez obmedzení, protihlukovka je takmer dokončená

Výstavba protihlukovej steny na D2 pri bratislavských Jarovciach ide do finále. Doprava v tomto úseku je už úplne bez obmedzení, aktuálne prebiehajú práce mimo diaľnice - z vonkajšej strany. Stavebné práce na vyše 1,7-kilometrovej protihlukovej stene plánujeme ukončiť tento mesiac. Realizujeme krajnice, svahujeme telesá diaľnice a prebieha aj zahumusovanie či osádzanie oplotenia. Vďaka vybudovanej protihlukovej stene bude bratislavská mestská časť Jarovce odľahčená od hluku nielen zo severnej strany (D4), ale už aj zo západnej strany.

Protihluková stena pri Jarovciach pozostáva z dvoch častí. Tvorí ju 7 712 štvorcových metrov hliníkových panelov a 445 oceľových stĺpov. Jej celková dĺžka je 1 728,5 metra a maximálna výška je 5,2 metra. Výstavba prebieha od mája tohto roka.

 

Zaujímavosti o protihlukových stenách

  • Popri cestách v našej správe je osadených celkovo 166 km protihlukových stien
  • Najvyššia má takmer 7 m, nachádza sa na úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec
  • Najdlhšia má takmer 2,6 km, je na R1 pri Vlčkovciach

 

Prečo sú protihlukové steny potrebné a aké druhy používame? 

O tom, či treba alebo netreba na konkrétnom úseku diaľnice alebo rýchlostnej cesty postaviť aj protihlukovú stenu, rozhoduje hluková štúdia. Na zamedzenie úniku nadmerného hluku sa používajú rôzne typy protihlukových stien. V extravilánoch miest najčastejšie budujeme reflexné, teda odrazivé protihlukové steny. Naopak, v mestách využívame skôr absorpčné, teda pohltivé steny. Líšiť sa môžu aj materiálom, používame hliníkové, murované, betónové alebo aj kombinované steny na báze recyklovanej gumy a výrobkov z gumy.