Malým a stredným dopravcom sme vysvetlili, ako bude fungovať mýto od 1.1.2023

Predstavitelia NDS sa v piatok opäť stretli s Úniou autodopravcov Slovenska (UNAS). Zástupcom stredných a malých dopravcov sme počas 2,5-hodinového stretnutia vysvetlili, ako presne bude fungovať mýto po roku 2022. Dôležité je, že pre dopravcov nenastanú zmeny v používaní palubných jednotiek zo dňa na deň. Naopak, pribudne im nová služba medzinárodného mýta. S predstaviteľmi UNAS sme sa dohodli, že všetky ďalšie otázky a míľniky v zavádzaní národného ale aj medzinárodného mýta budeme s nimi transparentne komunikovať ako doteraz.

„Autodopravcovia sa nemusia stresovať počas vianočných dní, aby prechádzali na nový systém, prípadne aby museli meniť prevádzkované palubné jednotky,“ povedal podpredseda predstavenstva NDS a riaditeľ Mýtneho úseku Jaroslav Ivanco.

 

Jednou z najdôležitejších a pozitívnych zmien pre dopravcov bude zapojenie sa do medzinárodného mýtneho systému. Táto služba bude pre dopravcov dostupná už koncom tohto roka. Bude dostupná, avšak nie povinná. Pre dopravcov prinesie niekoľko výhod, pokiaľ však zatiaľ chcú pokračovať v platení mýta tak, ako doteraz, nebude sa pre nich po 31.12.2022 nič meniť. Súčasný systém ešte bude dobiehať a vypínať sa bude postupne v roku 2023.

 

Scenár roku 2023

Okrem toho, že v budúcom roku už budú môcť dopravcovia prejsť k EETS poskytovateľovi, ktorého si vyberú, prebiehať bude aj postupné vypínanie terajšieho mýtneho systému. Súčasný výberca mýta bude službu naplno poskytovať do konca júna 2023. Od 1. júla 2023 zanikne možnosť vydávania nových palubných jednotiek od spoločnosti SkyToll a registrovanie nových klientov. Dopravcovia, ktorí od tejto spoločnosti palubnú jednotku už majú, ju môžu naďalej využívať na odvádzanie mýta až do konca roka 2023.

 

Čo bude v roku 2024?

Od 1.1.2024 bude poskytovať službu národného poskytovateľa mýtnych služieb na Slovensku iná, nová spoločnosť, ktorá vzíde z verejnej súťaže. Dopravcovia budú mať na výber medzi EETS poskytovateľmi a národným poskytovateľom mýtnych služieb, ktorého aktuálne štát vyberá cez transparentnú verejnú súťaž. Dopravca bude mať voľnú ruku pri výbere. Očakáva sa, že jeho voľbu ovplyvnia najmä rozličné benefity od EETS poskytovateľov, či fakt, kde všade daný EETS poskytovateľ pôsobí.