Posypového materiálu sme už spotrebovali ako inokedy za celú zimu

Tuhá zima a sneženie si vyžadujú enormné nasadenie ľudí aj techniky. Národná diaľničná spoločnosť od začiatku zimnej služby už spotrebovala viac ako 23-tisíc ton chemického posypového materiálu, čo v porovnaní s predchádzajúcim desaťročným obdobím predstavuje takmer priemernú spotrebu počas celého zimného obdobia, ktoré končí v marci.

Víkendová snehová nádielka na diaľniciach

Počas uplynulého víkendu, od piatka 13. januára do nedele 15. januára, vyslalo do terénu 15 stredísk údržby na celom Slovensku svoje mechanizmy 921-krát. Najčastejšie zasahovali strediská v Košiciach, vo Zvolene a v Novej Bani, v Mengusovciach, v Prešove, v Považskej Bystrici, v Trenčíne či v Martine.

V priebehu troch dní spotrebovali všetky strediská v rámci celého Slovenska 2 500 ton posypového materiálu a najazdili spolu viac ako 28 000 kilometrov. Na tom, aby boli diaľnice a rýchlostné cesty zjazdné a bezpečné pre motoristov aj počas intenzívneho sneženia, pracovalo takmer 700 našich zamestnancov.

V období medzi vianočnými sviatkami až do začiatku pracovného týždňa po prázdninách, kedy Slovensko zasiahli výrazné nízke teploty, spolu 15 stredísk vyslalo svoju techniku na diaľnice takmer 3 000-krát. Najčastejšie zasahovali strediská v Mengusovciach, Košiciach, vo Zvolene, v Beharovciach, Trenčíne či v Čadci. Počas pluhovania najazdili celkovo 4 456 kilometrov  a spotrebovali 9 453 ton posypového materiálu. Pripravená pomôcť motoristom v núdzovej situácii bola aj Diaľničná patrola.

 

Čo nám chce povedať signalizácia na sypači

Ak stretnete počas Vašej jazdy po diaľniciach naše mechanizmy, zíde sa Vám užitočná informácia o signalizácii na sypačoch. O možnosti predbiehať sypač Vás informuje svetelná signalizácia v jeho zadnej časti.

Šípka signalizuje, že predbiehanie je možné v pruhu, kam šípka smeruje. Kríž signalizuje, že predbiehanie sypača je zakázané. Nepredbiehajte sypač, ak to nie je povolené. Môžete dostať šmyk na bočnej vrstve odpluhovaného snehu. Posypový materiál zo sypača môže poškodiť Vaše auto.