Technika zimnej služby NDS je nonstop v nasadení

Mechanizmy zimnej služby NDS na úseku D1 medzi Popradom a Spišským Štvrtkom počas noci zo stredy na štvrtok najazdili 1 500 km a spotrebovali 100 ton posypového materiálu.

Sypače s radlicami na odhŕňanie snehu vyrazili na diaľnicu už v stredu večer o 19:00 a nepretržite do ranných hodín upravovali vozovku.

 

Uzavretý úsek D1

 

Ešte počas noci sa na 12 km dlhom úseku stali pre mimoriadne nepriaznivé počasie štyri dopravné nehody bez zranení. Vo štvrtok po 6:30 sa stalo viacero dopravných nehôd, pri ktorých zasahovali záchranné zložky. Policajný zbor SR pre zlú viditeľnosť a dopravné nehody rozhodol o uzavretí úseku D1 medzi Popradom a Spišským Štvrtkom.

 

Mechanizmy NDS sú neustále v pohotovosti, aktuálne je len na tomto 12 km dlhom úseku v teréne šesť sypačov s radlicami na odhŕňanie snehu

NDS mechanizmami pomáha aj Slovenskej správe ciest (SSC) pri údržbe cesty I/18 medzi Popradom a Spišským Štvrtkom.

 

 

Posilnenie kapacít

 

Vo štvrtok ráno zasadol na NDS štáb zimnej služby za účasti generálneho riaditeľa NDS Jána Ďurišina.

Štáb rozhodol o technickom a personálnom posilnení kapacít strediska Mengusovce, ktorému prišla na pomoc technika z okolitých stredísk Liptovský Mikuláš a Behárovce v zmysle vyhláseného I. kalamitného stupňa. Štáb zároveň rozhodol o pokračovaní v nepretržitom výkone zimnej údržby aj počas uzávierky diaľnice.

 

Technika v pohotovosti

 

Mechanizmy zimnej služby NDS boli na diaľniciach celého Slovenska podľa potreby už od veľkonočnej nedele do stredy. Za ten čas 42 sypačov najazdilo viac ako 1600 km a spotrebovalo 153 ton posypového materiálu.