Tunel Sitina oslavuje 10. narodeniny

Národná diaľničná spoločnosť presne pred desiatimi rokmi slávnostne otvorila mestský diaľničný tunel Sitina. Pre motoristov bol sprístupnený 24. júna 2007.

Sitina je dvojrúrový tunel na úseku diaľnice D2 Lamačská cesta - Staré Grunty. Išlo o prvý dvojrúrový tunel na Slovensku. Razený bol novou rakúskou tunelovacou metódou, pričom dĺžka pravej rúry je 1 440 m a ľavej 1 415 m. V každej tunelovej rúre je 9 SOS kabín, 5 priečnych prepojení (únikových ciest), 2 núdzové zálivy a 10 prúdových ventilátorov

 

Tunel testovala formula

 

Prvým vozidlom, ktoré prešlo tunelom Sitina bol monopost Formuly 1 škótskeho pilota Davida Coultharda.  Odvtedy ním prešli milióny vozidiel. Dnes je priemerná denná intenzita 65 až 70 tisíc vozidiel, čo je bezkonkurenčne najviac zo všetkých diaľničných tunelov na Slovensku. 

 

 

Príhody z tunela

 

Okrem hromadných nehôd či áut v protismere sa tu počas éry fungovania tunela stalo mnoho kurióznych príhod.

 

 

Jedna pani tu, napríklad, zastavila v núdzovom zálive, aby sa pomodlila k soške sv. Barbory, patrónky baníkov. Priamo v núdzovom zálive tunela sa modlili aj moslimskí turisti, ktorí si tam roztiahli aj koberčeky. Iní turisti zastavili vozidlo pred portálom tunela s cieľom spraviť si fotografiu. 

 

 

Pracovníci Národnej diaľničnej spoločnosti sa počas desiatich rokov existencie tunela stretli aj so zvieracími návštevníkmi. Pre srnky pred portálom tunela musel prudko brzdiť kamionista, výnimočné nie sú ani diviaky, ktoré sa cez pletivo dostanú na vozovku. Pracovníci tu zachraňovali aj korytnačku, ktorú následne odviezli do neďalekej ZOO. Pre odchyt malého mačiatka sme dokonca museli tunel uzavrieť počas rannej dopravnej špičky.      

 

  

V súčasnosti Národná diaľničná spoločnosť stavia po celej Slovenskej republike ďalších 6 diaľničných tunelov. 

 

Viac záberov z kamier v tuneli Sitina nájdete vo fotogalérii.