Západná D1 bude plynulejšia vďaka moderným technológiám

Dôležitý dopravný uzol na západnej D1, pred križovatkou Trnava, budeme od 1.2.2022 efektívne riadiť. Na úseku D1 Trnava – Horná Streda spúšťa Národná diaľničná spoločnosť do plnej funkčnosti informačný systém diaľnice.

V rámci modernizácie západnej D1 bolo vybudované nové operátorské pracovisko v Trnave, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky pomáha udržiavať pod kontrolou až 58 kamier, pomocou ktorých vedia operátori omnoho rýchlejšie reagovať na situácie, ktoré vzniknú na diaľnici. Navyše, na úseku pribudlo 8 sčítačov dopravy a 14 meteo zariadení vyhodnocujúcich aktuálne počasie.

V oboch jazdných pásoch diaľnice sme na strategických miestach nainštalovali premenné dopravné značky, na ktorých sú znázorňované informácie o hmle, silnom vetre či snežení. Dopravné značenie taktiež upozorní o prácach na diaľnici, zníženej rýchlosti, zbiehaní jazdných pruhov a kolónach. Je napojené na informačný systém diaľnic, pomocou ktorého vedia operátori informovať motoristov o aktuálnej dopravnej situácii a v prípade mimoriadnosti budeme vedieť zabezpečiť odklon dopravy.

 

Výhody informačného systému

Hlavnou výhodou premenného dopravného značenia je efektívne informovanie vodičov o nehodách, prekážkach na vozovke či prípadných obchádzkach. V prípade havarijných stavov na D1 v úseku Trnava – Senec – Bratislava motoristov odkloníme na rýchlostnú cestu R1 v smere do Nitry a Serede, prípadne na komunikáciu cez Trnavu. Informačný systém diaľnic sme na západnej D1 postupne inštalovali od 19.11.2021 a viac si prečítate TU.

moderné technológie na D1 pri Trnave