Do prerazenia tunela Čebrať zostáva 150 metrov, budujeme aj šachty proti zosuvu

Na stavbe liptovskej diaľnice D1 Hubová – Ivachnová asfaltujeme križovatku Hubová, pokračujeme v stabilizovaní mostných opôr a v razení tunela Čebrať. Proti zosuvu pôdy realizujeme 17 metrov hlboké šachty. Ide o unikátny projekt a technologicky veľmi výnimočný a náročný.

Asfaltujeme križovatku Hubová, spevňujeme mostné opory

Progres stavebných prác na úseku D1 Hubová – Ivachnová je razantný. Realizujeme práce na výstavbe križovatky Hubová a zároveň sme obnovili práce na moste v katastri obce Hubová, kde z dôvodu zosuvu svahu bola stavebná činnosť na potrebný čas pozastavená. Pokračujeme v  prácach na budovaní a stabilizácii mostných opôr, aby sme mohli dokončiť pravý most. Pravý most by mal byť hotový začiatkom budúceho roka, ľavý, už existujúci most, používame ako prístupovú cestu. Všetky spomínané práce realizujeme zo západnej strany od Hubovej.

asfaltovanie budúcej križovatky D1 Hubovábudúca križovatka D1 Hubová

 

Unikátne a technologicky náročné šachty proti zosuvu

Aby sme vedeli zaistiť terén v okolí mostov proti zosuvu, do hĺbky 17 metrov zakladáme šachty z veľkopriemerových pilót, do ktorých sa následne založí budúci most. Šachty slúžia na to, aby rozrazili zeminu a vodu a most bude takto ochránený pred prípadným zosuvom. Ide o unikátny projekt a technologicky veľmi výnimočný a náročný. Šachty sa nachádzajú z východnej strany stavby od Ivachnovej.

veľko priemerové 17 m hlboké šachty proti zosuvuveľko priemerové 17m hlboké šachty proti zosuvu

 

V tuneli Čebrať sa pracuje na plné obrátky

Po získaní právoplatného stavebného povolenia sme zahájili práce aj na západnom portáli tunela Čebrať. Aktuálne sa ešte potrebujeme dostať o 5 metrov hlbšie, aby sme mohli zahájiť práce na razení tunela zo západnej strany – už v decembri tohto roka, pričom práce budú pokračovať celú zimu. V tuneli Čebrať máme prerazených 3 480 m, zostáva preraziť posledných 150 metrov. Samotný tunel sa razí novou rakúskou metódou a postupne v niektorých úsekoch tunela zahajujeme aj práce na sekundárnom ostení tunela.

 

Obchvat Ružomberka ušetrí aj viac ako 16 minút

Úsek liptovskej diaľnice D1 bude mať celkovú dĺžku 14,92 km. Začína mimoúrovňovou križovatkou Hubová, prostredníctvom ktorej bude napojený na I/18. Trasa križuje rieku Váh, vedie severným svahom údolia Váhu a obcou Hrboltová, za ktorou vchádza trasa diaľnice do tunela Čebrať s dĺžkou 3,63 km a pred mimoúrovňovou križovatkou Likavka vychádza z tunela. Odtiaľ pokračuje pod hradom Likavka, severným obchvatom obcí Martinček a Lisková a opätovne križuje rieku Váh. Po približne pätnástich kilometroch sa nový úsek D1 na svojom konci pri Ivachnovej plynule napojí na diaľnicu smerujúcu do Košíc.

zahájili sme práce na západnom portáli tunela Čebrať

most pred západným portálom tunela