Vozidlá zimnej služby NDS najazdili počas poslednej zimy takmer 700 tisíc km

Tohtoročná zima bola, čo sa týka údržby, náročnejšia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Svedčí o tom nielen počet najazdených kilometrov, ale aj spotreba posypového materiálu.

Viac ako v minulosti

 

Počas obdobia zimnej služby 2017/2018 vozidlá NDS najazdili  693 511 kilometrov pri výkone zimnej údržby diaľnic a rýchlostných ciest.

Z toho pripadalo na posyp vozoviek 442 587 km, na pluhovanie 14 654 km a na kombinovanú technológiu - posyp vozoviek spolu s pluhovaním 236 270 km. V porovnaní s minuloročnou zimnou službou naše vozidlá túto zimu najazdili o 22% viac km (2016/2017- 568 287 km).

 

Spotreba chemického posypového materiálu počas tohtoročnej zimnej služby bola o 30 % vyššia ako počas predchádzajúcej sezóny.  Hlavným posypovým materiálom bola soľ do -6°C (NaCl). 

 

Najviac práce mali počas uplynulej zimy strediská spravujúce diaľnicu ležiacu v najvyššej nadmorskej výške, a to Mengusovce a Liptovský Mikuláš. 

 

 

Zvyšovanie bezpečnosti

 

NDS počas tohtoročnej zimy pristúpila k zvýšeniu bezpečnosti na diaľniciach a rýchlostných cestách, najmä v oblastiach, kde nepriaznivé počasie negatívne ovplyvňovalo situáciu na cestách. 

 

  • Nainštalovali sme mobilné textové signalizačné zariadenia upozorňujúce na mimoriadnu poveternostnú situáciu s možnosťou zníženia maximálnej povolenej rýchlosti  
  • Pri ľavom jazdnom pruhu diaľnice D1 okolo km 334 sme postavili pevnú protisnehovú stenu s výšou 3,15 m a dĺžkou 440 m. Stenu sme doplnili prenosnými snehovými bariérami s výškou 3,15 m a dĺžkou 2,10 m. Zvýšili sme tiež výšku snehových zábran z 1,2 m na 2,1 m. Zvýšila sa aj dĺžka protisnehových stien v tomto úseku
  • Na úseku od Važca po Levoču sa rozložili snehové zábrany s výškou 1,2 m v dĺžke takmer 20 km, snehové bariéry vysoké 2,1 m v dĺžke 7,7 km a postavená bola aj protisnehová stena
  • Túto zimu sme rozložili o 5,6 km viac snehových zábran s výškou 2,1 m ako v predchádzajúcom zimnom období
  • Zábrany a bariéry umiestňujeme na základe štatistík zafúkavania za posledné roky

O zimnej službe

 

Počas zimného obdobia je NDS prostredníctvom 15 stredísk správy a údržby diaľnic a rýchlostných ciest v režime nepretržitej zimnej služby. V zime sú častejšie operatívne zásahy pre zabezpečenie zjazdnosti a bezpečnosti premávky na diaľniciach, a to 24 hodín denne, čo si vyžaduje zvýšené nároky na personál a zimnú techniku. Ide najmä o posýpacie vozidlá, nakladače, snežné frézy, vozidlá schopné zabezpečiť odvoz snehu, vozidlá diaľničnej patroly, ktoré pomáhajú motoristom v núdzi, traktorbagre, špeciálne vozidlá slúžiace na opravy zvodidiel po dopravných nehodách alebo škodových udalostiach, zariadenie na výrobu soľankového roztoku a podobne. 

 

Zimnú údržbu diaľnic a rýchlostných ciest zabezpečuje

174 ks  univerzálnych posýpačov           

26 ks    samostatných vozidiel s pluhmi resp. radlicou

20 ks    snehových fréz