Únik do Piešťan je vynikajúcou cestou ako prísť na lepšie myšlienky a občerstviť telo i ducha. Môžete si sem naplánovať jeden deň i celý týždeň. Ak hľadáte vnútorný pokoj a pohodu, určite sa vám tu zapáči. Už po vstupe do mesta nás privítala čistota a pokoj, ktorá z mesta sálala. Hneď na vstupe sme sa pozdržali pri moste zaľúbených. Tu si páriky symbolicky zamykajú svoju lásku, aby im vydržala na celý život.
Po prechádzke relatívne malým centrom sa dostanete až k parku, kde mohutné staré stromy vytvárajú zelenú oázu uprostred kamennej džungle mesta. Môžete tu behať, robiť nordwalking, alebo sa len jednoducho prechádzať. Nájdete tu i vychytávky ako akupresúrny chodník, ktorý slúži na masáž nôh. V parku narazíte aj na Štefánikovu bustu alebo Bethovenov pamätník, ktorý bol vybudovaný na podnet jeho údajného pobytu v Piešťanoch.
V parku nájdete aj Balneologické múzeum, v ktorom sa dozviete o dejinách kúpeľníctva na Slovensku, alebo o archeológii a národopise Piešťan. Múzeum sídli v nádhernej budove Kursalónu, ktorá má svoju bohatú históriu. Budapeštiansky architekt Ignác Alpár ju navrhol v 19. storočí a odvtedy je centrom kultúry, umenia a stretávania ľudí. V jej tesnej blízkosti je vybudovaný amfiteáter pre vystúpenia pre kúpeľných hostí a samozrejme letná terasa, kde si môžete vychutnať kávu.
Ak sa ešte chcete dobiť umením, len o kúsok ďalej, máte k dispozícii Dom umenia. Najväčšie architektonické dielo Ferdinanda Milučkého vás určite prekvapí a každopádne v ňom nájdete široký výber programu.
Pozdĺž brehu Váhu sme sa pustili ďalej na poloostrov, na ktorý sa dostanete ľanovým mostom z mesta. Môžete si tu vytvoriť pohodu ako pri jazere, alebo sa len oddať pohľadu na slávny kolonádový most.
Po preskúmaní porastov na poloostrove sme chceli konečne objaviť preslávený Kúpeľný ostrov. Ako inak ako cez kolonádový most. Emil Belluš ho navrhol v 30. rokoch 20. storočia. Je to vrcholné dielo funkcionalizmu na Slovensku a už odvtedy slúži na korzovanie kúpeľných hostí. Čistota a funkčnosť sa zhodujú s funkcionalistickou myšlienkou ako vytvoriť perfektné a účelné dielo.
Len kúsok od mosta zažijete prehliadku toho najlepšieho, čo Piešťany v hotelierstve majú. Investujte do pohárika a po promenáde si vypite 2 dcl životodarnej vody dva krát denne. Tá liečivá voda chutí síce dosť vajcovo, ale vraj je skutočne účinná.
Naša posledná zastávka viedla cez park naspäť do mesta. Cestu nám lemovala neogotická kaplnka z 19. storočia, meteorologický stĺp až nakoniec Fontána prameňov, ktorá má symbolizovať Piešťany ako spojenie vody a liečivých prameňov. Charakter Piešťan dotvára aj architektúra okolitých domov z 19. alebo začiatku 20. storočia s svojim rázovitým charakterom 1.republiky.
Po výdatnej prechádzke Piešťan si doprajte zmrzlinu alebo osviežujúci drink. Nech žijú Piešťany!